fot. https://twitter.com/MorawieckiM

Premier M. Morawiecki złoży wizytę w Budapeszcie; weźmie udział w szczycie V4 z udziałem prezydenta Francji

Omówieniu sytuacji geopolitycznej w Europie, ze szczególnym uwzględnieniem zagrożeń związanych z nielegalną migracją i kryzysem wywołanym cenami energii będzie poświęcony dzisiejszy szczyt Grupy Wyszehradzkiej z udziałem prezydenta Francji. Polskę będzie reprezentował premier Mateusz Morawiecki.

Rzecznik rządu, Piotr Müller, wskazał, że spotkanie szefów rządów państw Grupy Wyszehradzkiej z prezydentem Francji, Emmanuelem Macronem, będzie okazją do rozmów m.in. na temat polityki klimatycznej i energetycznej w kontekście obecnego kryzysu cen energii.

„Poruszone zostaną także tematy bezpieczeństwa i obrony oraz migracji oraz ochrony zewnętrznych granic Unii Europejskiej, ze szczególnym uwzględnieniem aktualnej sytuacji na polsko-białoruskiej granicy Unii Europejskiej” – przekazał Piotr Müller.

Jak dodał, podczas wizyty w Budapeszcie odbędzie się spotkanie premierów państw V4, następnie sesja plenarna z udziałem prezydenta Francji. Po jej zakończeniu zaplanowano spotkanie z mediami oraz obiad roboczy liderów.

Premier Mateusz Morawiecki podczas wizyty w Budapeszcie odwiedzi również Dom Terroru, placówkę muzealną upamiętniającą ofiary totalitaryzmu na Węgrzech i bohaterów powstania węgierskiego 1956 roku.

Grupa Wyszehradzka to zrzeszenie czterech państw: Polski, Czech, Słowacji i Węgier, które funkcjonuje od 1991 r. Spotkanie 13 grudnia organizowane jest w ramach węgierskiej prezydencji w V4, która rozpoczęła się 1 lipca br. i potrwa do 30 czerwca 2022 roku.

Ostatnie spotkanie w formacie V4 plus Francja odbyło się 28 maja 2019 r. w Brukseli przy okazji szczytu Rady Europejskiej.

Z kolei pod koniec listopada br. szef polskiego rządu odbył serię spotkań z europejskimi liderami, z którymi rozmawiał o aktualnych zagrożeniach geopolitycznych, w tym sytuacji na polsko-białoruskiej granicy Unii Europejskiej. W ramach objazdu spotkał się m.in. z premierami państw V4, a także z prezydentem Francji.

PAP

drukuj
Tagi: ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl