Łukoil sprzeda stacje paliwowe w Polsce, na Litwie i Łotwie

Rosyjski koncern Łukoil sprzeda stacje paliwowe w Polsce, na Litwie i Łotwie. Około 230 stacji odkupi austriacki AMIC Energy Management. Transakcja ma dojść do skutku w drugim kwartale tego roku. Wcześniej Łukoil musi uzyskać zgodę polskich, litewskich i łotewskich służb antymonopolowych.

Sprzedaż, zgodnie z informacjami podanymi przez rosyjski koncern, ma służyć optymalizacji struktury aktywów detalicznych Łukoilu w krajach europejskich. W kilku przypadkach stacje paliwowe nadal będą zarządzane przez spółki związane z Rosjanami.

Piotr Naimski, sekretarz stanu w Kancelarii Prezesa Rady Ministrów i pełnomocnik rządu do spraw strategicznej infrastruktury energetycznej, zwraca uwagę, że sprzedaż zyskownych stacji może świadczyć o kłopotach finansowych koncernu.

– Z tego punktu widzenia to nie jest nasz problem. Powiedziałbym raczej, że jest to okazja dla polskich firm, żeby odzyskać te stacje paliwowe i na tym zwiększyć swoje przychody i dochody. W tym kontekście oczywiście perspektywa, że te stacje benzynowe będą przejęte przez austriacką firmę wpływa niekorzystnie na sytuację polskich firm. To polskie firmy – polski Lotos czy Orlen – powinny starać się przejąć te stacje i po prostu zainwestować w istniejące już punkty sprzedaży swoich produktów – podkreśla Piotr Naimski.

Polska, Litwa i Łotwa to nie jedyne kraje, gdzie Łukoil wycofuje się z działalności. Dotychczas rosyjski koncern sprzedał sieć stacji również w Estonii, Czechach, Słowacji i na Węgrzech.

Pod koniec zeszłego roku w wywiadzie dla prasy prezes Łukoilu Wagit Alekperow mówił, że spółka pozbywa się aktywów w krajach, gdzie panują antyrosyjskie nastroje.

RIRM

drukuj
Tagi: , , , ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl