Domena publiczna, https://commons.wikimedia.org/w/index.php?curid=1464420

Resort obrony Japonii: trzy rosyjskie okręty przepłynęły pomiędzy japońskimi wyspami

Trzy okręty rosyjskiej marynarki wojennej przepłynęły pomiędzy najbardziej wysuniętymi na zachód wyspami Japonii, Yonaguni i Iriomote – poinformował w sobotę resort obrony w Tokio. Agencja Kyodo powiązała incydent ze wzrostem napięcia w relacjach Tokio z Moskwą na tle wojny na Ukrainie.

Rosyjski niszczyciel, fregata i okręt zaopatrzeniowy przepłynęły w piątek pomiędzy japońskimi wyspami leżącymi na Morzu Wschodniochińskim, niedaleko Tajwanu – ogłosiło ministerstwo obrony Japonii, po raz pierwszy podając do publicznej wiadomości informacje o działaniach rosyjskich okrętów na tym obszarze.

Japoński resort zakłada, że okręty wracały do Rosji – podała agencja Kyodo, łącząc to ze zwiększoną obecnością marynarki wojennej Rosji i Chin na wodach otaczających Japonię.

Minister obrony Japonii Nobuo Kishi informował w czerwcu, że pięć rosyjskich okrętów „niemal okrążyło Japonię”, a następnie podobną trasą przepłynęły trzy jednostki chińskie. Natomiast pod koniec maja chińskie i rosyjskie bombowce wspólnie ćwiczyły nad Morzem Japońskim, Wschodniochińskim i Pacyfikiem.

Japonia przyłączyła się do wielu spośród sankcji nałożonych na Rosję za jej inwazję na Ukrainę, w tym zamroziła aktywa prezydenta Władimira Putina i jego bliskich współpracowników, a także rosyjskich oligarchów. Wprowadziła również restrykcje dotyczące eksportu do Rosji wysokich technologii.

Premier Japonii Fumio Kishida jako pierwszy przywódca tego kraju w historii uczestniczył w tym tygodniu w szczycie NATO w Madrycie. Po raz kolejny potępił tam rosyjską inwazję na Ukrainę oraz zapowiedział pogłębienie współpracy pomiędzy swoim krajem i Sojuszem.

PAP

drukuj
Tagi: , ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl