Światowy dzień Donacji i Transplantacji

Dziś obchodzimy Światowy dzień Donacji i Transplantacji. Ponad połowa Polaków zgadza się na pośmiertną transplantację narządów, ale tylko co piąty rozmawiał na ten temat z bliskimi.

Resort zdrowia prowadzi kampanię „Zgoda na Życie”, która ma upowszechnić wiedzę nt. transplantologii. W ubiegłym roku przeszczepiono w Polsce 1616 narządów wewnętrznych.

Darowanie organu jest czymś szczytnym, ale może być także polem do nadużyć. W Internecie kwitnie nielegalny handel narządami.

Niektórzy robią to z własnej woli, jeszcze inni mogą być zmuszani – zauważa Adam Sandauer, honorowy przewodniczący Stowarzyszenia Pacjentów „Primum non nocere”.

– Bardzo dobrze jest komuś ofiarować możliwość życia, część samego siebie, natomiast mogą tutaj mieć też miejsca przestępstwa, wypadki nacisków, presji. Należy szalenie uważać, by działać w granicach przyzwoitości etyki, by nie dopuścić działań, które nie powinny być działaniami żadnego człowieka. Jest to problem – ocenia Adam Sandauer.

Z danych Centrum Orgnizacyjno-Koordynacyjnego ds. Transplantacji „Poltransplant” wynika, że większość narządów pozyskiwana jest od zmarłych dawców. W 2014 roku dokonano 1531 takich przeszczepów.

85 organów przeszczepiono od dawców żywych. Obecnie polskie prawo pozwala na pobranie narządów, jeśli zmarły nie zgłosił za życia swojego sprzeciwu.

RIRM

drukuj