[TYLKO U NAS] Prof. P. Skrzydlewski: Każdy człowiek ma równą innym ludziom godność. Największym przykładem łamania praw człowieka jest zabijanie ludzi, zwłaszcza nienarodzonych

Każdy z nas jako człowiek ma równą innym ludziom godność. Poszanowanie godności człowieka, który jest zarazem dzieckiem Bożym, jest niezwykle ważne dla całego życia społecznego. Łamania praw człowieka dokonuje się przede wszystkim na skutek zapoznania godności samej osoby ludzkiej. Największym przykładem łamania praw człowieka jest po prostu zabijanie ludzi, zwłaszcza nienarodzonych – akcentował prof. Paweł Skrzydlewski, etyk, w niedzielnych „Rozmowach niedokończonych” na antenie TV Trwam.

W Watykanie zaprezentowano w niedzielę [nową encyklikę Ojca Świętego Franciszka] ,,Fratelli tutti”, czyli ,,Wszyscy jesteśmy braćmi”. Tytuł pochodzi z „Napomnień” świętego Franciszka z Asyżu. Encyklika jest poświęcona braterstwu i przyjaźni społecznej. [czytaj więcej]

– Wszyscy ludzie na mocy swojego człowieczeństwa są równi, dlatego że ludzka dusza została stworzona bezpośrednio na wzór i podobieństwo samego Pana Boga. Każdy z nas jako człowiek ma równą innym ludziom godność. Sposób bytowania osobowego człowieka zobowiązuje i jest podstawą braterstwa ludzkiego. Cóż to braterstwo w praktyce oznacza? Nie mamy jako ludzie prawa do dominowania nad drugim człowiekiem. Jako bracia musimy się odnosić w stosunku do siebie z miłością, z szacunkiem, z poszanowaniem. To jest główne przesłanie nie tylko wszystkich encyklik papieskich, ale także jest to przesłanie Ewangelii – zaznaczył prof. Paweł Skrzydlewski.

Gość TV Trwam podkreślił, że przed Panem Bogiem wszyscy jesteśmy równi, ponieważ każdy z nas jest dzieckiem samego Boga.

– Poszanowanie godności człowieka, który jest zarazem dzieckiem Bożym, jest niezwykle ważne dla całego życia społecznego. Łamania praw człowieka dokonuje się przede wszystkim na skutek zapoznania godności samej osoby ludzkiej. To jest także źródło niepokoju. Nauka cywilizacji łacińskiej, Kościoła katolickiego zawsze jest jedna. Ona mówi, że pokój jest zawsze efektem sprawiedliwości. Tam, gdzie nie ma sprawiedliwości, nie ma pokoju. Największym przykładem łamania praw człowieka jest po prostu zabijanie ludzi, zwłaszcza nienarodzonych – wskazał etyk.

W kontekście dialogu między ludźmi wyznającymi odmienne wartości prof. Paweł Skrzydlewski odniósł się do słów Ojca Świętego Benedykta XVI.

– Dialog nie jest formą spotkania, w której mamy do czynienia z gadulstwem, gdzie każdy stara się drugiego przekrzyczeć, zmanipulować, a spotkanie przejawia się w retorycznej czy erystycznej walce. Dialog jest wtedy, kiedy ludzie spotykają się, mają dobrą wolę, ale przede wszystkim cechuje ich otwartość na prawdę i wola poznania prawdy. Nie chodzi o to, żebyśmy poznali rację drugiego człowieka, ale żebyśmy się przez tę rozmowę przybliżyli do prawdy, czyli uzgodnili się z rzeczywistością. Prawda to nie jest dzieło naszych przekonań, myśli, ale przede wszystkim coś, co jest obiektywne i leży poza nami. Dialog ma tylko wtedy rację bytu, gdy jest nastawiony na poznanie prawdy rzeczywistości – mówił gość „Rozmów niedokończonych”.   

Profesor dodał, że wszyscy jesteśmy ludźmi, dlatego mamy taką samą równą naturę i godność, ale żyjemy w różnych cywilizacjach.

– Są cywilizacje, w których nie ceni się prawdy. Są cywilizacje, w których nawet za osobę poważaną uchodzi ktoś, kto okłamie drugich i wprowadzi w błąd, przez co ma wielki szacunek. Trzeba znać i rozumieć te kwestie, żeby dialog był owocny i nie przerodził się w gadulstwo, bo bardzo często ktoś pozoruje rozmowę, pokazując swoją wolę, ale nie chodzi mu ani o prawdę, ani o dobro i piękno, ani ostatecznie o świętość. Powinniśmy prowadzić dialog, starając się przyjąć obiektywne postawy – tłumaczył prof. Paweł Skrzydlewski.

Etyk wspomniał także o konieczności pojednania, które – jak dodał – jest potrzebne ludziom i musi zakładać sprawiedliwość. Zazwyczaj ma miejsce wówczas, gdy jedna z osób jest skrzywdzona przez drugiego człowieka.

– Nie ma autentycznego pojednania bez nazwania rzeczy po imieniu – zła złem, dobra dobrem, krzywdy – krzywdą. Fundamentalną sprawą jest stanięcie w prawdzie, czyli porzucenie tego, co zagraża człowiekowi najbardziej, czyli także pycha. Dzisiaj świat jest dotknięty ogromną pychą, która przejawia się na wiele różnych sposobów. Przede wszystkim w przekonaniu o tym, że człowiek jest źródłem prawdy, dobra i piękna, a własny sąd jest jedynym sądem i jemu ma podporządkować się cała rzeczywistość i drugi człowiek. Wówczas pojednanie jest niemożliwe. Narody potrzebują pojednania i przebaczenia – akcentował gość TV Trwam.

radiomaryja.pl

drukuj
Tagi: , , ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl