Rzecznik rządu: Będą nowe obostrzenia w strefie żółtej i czerwonej

Będą nowe obostrzenia w przypadku stref żółtej i czerwonej. Resort zdrowia rozważa także ograniczenie osób na weselach w strefie zielonej – poinformował rzecznik rządu Piotr Müller.  

Obecnie w strefie żółtej i czerwonej jest w Polsce kilkadziesiąt powiatów. Obowiązują tam dodatkowe obostrzenia, m.in. zasłanianie ust i nosa, także na wolnym powietrzu. Rząd planuje kolejne zmiany.

– To jest kwestia kilku dni, kilkunastu dni maksymalnie, jeżeli chodzi o obniżenie liczby osób w przypadku zgromadzeń, wesel w strefie żółtej i czerwonej, ale również rozważamy tam strefę zieloną, żeby obniżyć tam liczbę osób – poinformował Piotr Müller, rzecznik rządu.

Obecnie w strefie czerwonej udział np. w weselach może brać do 50 osób. W strefie żółtej imprezy rodzinne to maksymalnie 100 osób. Aby skutecznie walczyć z epidemią, resort zdrowia zapowiada zwiększenie liczby łóżek dla pacjentów  z koronawirusem. Zwraca też uwagę, że nie wszyscy stosują się do restrykcji, stąd dzisiejsze spotkanie ministra Adama Niedzielskiego z komendantem głównym policji na temat egzekwowania obostrzeń.

Na razie w rządzie nie ma planów, by zamykać cmentarze na początku listopada przy okazji Wszystkich Świętych – mówi rzecznik rządu Piotr Müller.

– W tej chwili takiej dyskusji w rządzie nie ma. Wolałbym, żebyśmy byli bardzo ostrożni, żebyśmy mieli maseczki, żeby te spotkania, które będą odbywały się przy grobach naszych zmarłych, odbywały się z odpowiednimi warunkami sanitarnymi – powiedział Piotr Müller.

Strategia walki z koronawirusem w Polsce jest obecnie modyfikowana.

TV Trwam News

drukuj