Problemy Centrum Onkologii Ziemi Lubelskiej

Centrum Onkologii Ziemi Lubelskiej im. św. Jana z Dukli jest jedynym pełno-profilowym i kompleksowym szpitalem onkologicznym w południowo-wschodniej Polsce o zasięgu ponadregionalnym. Z winy byłego kierownictwa Ministerstwa Zdrowia, placówka nie ma kontraktów.

Obecnie placówka jest w trakcie rozbudowy i modernizacji. W połowie ubiegłego roku zakończono I etap rozbudowy, uzyskując tym samym kształt kompleksowego centrum onkologicznego. Wtedy rozpoczęły się problemy z właścicielem szpitala – Urzędem Marszałkowskim.

Od 1 lipca, gdy zaczęły działać nowe zakresy chirurgii, szpital nie ma kontraktów, byłe kierownictwo Ministerstwa Zdrowia nie nadało kodów resortowych na nazwanie nowych oddziałów – chirurgii nowotworów  – mówi prof. Elżbieta Starosławska – dyrektor COZL.

– Zasadniczym problemem – który wywołał ten konflikt i wywołał próby  załatania sprawy, a jednocześnie manipulacji, celem zniszczenia tej onkologii – jest brak kontraktów. I nie wiemy dlaczego ze strony właściciela – którym jest marszałek – który dokładnie wiedział (od sierpnia 2014 roku cały czas informowałam nie tylko właścicieli, ale i NZF, region, centralę – że będziemy kończyć, kiedy będziemy kończyć, jakie są potrzebne kontrakty) było zero reakcji – podkreśla dyrektor placówki.

Jak dodaje prof. Elżbieta Starosławska, jedynym możliwym sposobem uratowania Centrum Onkologii Ziemi Lubelskiej będzie zmiana właściciel placówki.

– Żeby COZL – wysoko specjalistyczne komprehensywne centrum – zachowało swój charakter diagnozy, leczenia i prowadzenia po leczeniu tych chorych nowotworowych, potrzebne jest wyłączenie spod obecnej własności, a podłączenie pod ministra zdrowia. Tak wysoko specjalistyczne ośrodki powinny mieć nadzór Ministerstwa Zdrowia. Właścicielem powinno być ministerstwo zdrowia – i wtedy kontraktowanie, leczenie w spokoju i dokończenie tej rozbudowy – przekonuje prof. Elżbieta Starosławska.

W toku konfliktu podjęto próby skompromitowania prof. Starosławskiej. W obronie dyrektor stanęli m.in. pracownicy, posłowie Prawa i Sprawiedliwości, ks. biskup Mieczysław Cisło oraz prawosławny arcybiskup Abel.


RIRM

drukuj
Tagi: , , ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl