fot. PAP/Wojciech Pacewicz

Lublin: Obradował gabinet cieni PO

Platforma Obywatelska na posiedzeniu gabinetu cieni w Lublinie obradowała dziś m.in. nad tematyką osób niepełnosprawnych. Szef PO Grzegorz Schetyna zaapelował do premiera Mateusza Morawieckiego, by pochylił się nad postulatami protestujących w Sejmie osób niepełnosprawnych i ich opiekunów. Według niego trwający od ponad miesiąca protest to dowód na bezradność rządu.

Z kolei wczorajsze spotkanie zarządu partii skupiło się głównie na przygotowaniach do wyborów samorządowych. W niedługim czasie zostaną zaprezentowani kolejni wspólni kandydaci PO i Nowoczesnej na prezydentów miast.

Tymczasem, ze względu na problemy z porozumieniem się z przewodniczącą Katarzyną Lubnauer, topnieją szeregi partii. Osiemnastu obecnych jej działaczy z Płocka, w tym cały zarząd miejskich struktur, zamierza odejść z Nowoczesnej. Więcej można przeczytać [tutaj].

PO tworząc koalicję z Nowoczesną systematyczne wchłaniania jej członków – powiedział politolog prof. Mieczysław Ryba.

– O sejmiki będzie się toczył główny bój. Tam są ogromne środki do rozdysponowania i te wybory są najbardziej partyjne. W sposób najbardziej namacalny da się stwierdzić, kto wygrał, kto przegrał i jakie są proporcje sił. W 15 sejmikach zasadniczo PiS nie ma władzy, więc będzie musiał zademonstrować swoją siłę. Zobaczymy, jak będzie. Na pewno PiS ma dynamikę związaną z pewnymi ofertami ramowymi: „Piątka Morawieckiego”, budowa mostów, Centralny Port Lotniczy – to wszystko pokazuje pewną dynamikę inwestycyjną. Atutem PO jest w tej chwili anihilacja Nowoczesnej, czyli hasło: „Zjednoczenia opozycji przeciw PiS-owi”. Programu nie ma, ale jest hasło: „Nie PiS”. To się zderzy w jesiennych wyborach – zaznaczył prof. Mieczysław Ryba.

Dziś szef PO, zamiast o kształcie programu, jaki jego partia zaproponuje Polakom, powiedział, że jego celem jest odsunięcie PiS od władzy.

Zrobię wszystko, aby Jarosław Kaczyński jak najszybciej został liderem opozycji – powiedział Grzegorz Schetyna.

Według niego obecna sytuacja polityczna to tylko „stan przejściowy”.

 

RIRM

drukuj