fot. flickr.com

Równy poziom opieki dla pacjentów onkologicznych w całym kraju

Krajowa Sieć Onkologiczna ma na celu zapewnienie pacjentom w całym kraju tak samo wysokiego poziomu opieki – wskazywał w Senacie wiceminister zdrowia Sławomir Gadomski. Na wniosek senatorów z senackiej komisji zdrowia przedstawił wnioski dotyczące przygotowań do wdrożenia sieci na terenie całej Polski.

Do końca marca ma być gotowy projekt ustawy, który pilotaż sieci przekuje na rozwiązanie systemowe obowiązujące w całym kraju. Zapisy wejdą w życie na początku przyszłego roku. Program ma poprawić jakość leczenia w obszarze walki z rakiem na wszystkich etapach. Rząd zaznacza, że absolutnie kluczowa jest profilaktyka i diagnostyka, następnie proces terapii i na koniec rehabilitacja.

Kluczowe założenia Krajowej Sieci Onkologicznej to zapewnienie możliwości telefonicznego i elektronicznego umawiania oraz zmiany terminu badań diagnostycznych i wizyt lekarskich oraz wyznaczanie koordynatora leczenia onkologicznego dla każdego pacjenta. Jeden koordynator będzie miał maksimum 40 pacjentów. Co 12 miesięcy pacjent będzie mógł ocenić proces leczenia.

– Przede wszystkim po to, żeby można było z pełną odpowiedzialnością powiedzieć, że mamy podobny albo taki sam standard opieki onkologicznej w całym kraju, że wszędzie ta opieka oparta jest o jednolite standardy i jednolicie zdefiniowane ścieżki. Żeby móc powiedzieć z pełną odpowiedzialnością, że pacjent – niezależnie od ośrodka, do którego trafi w ramach Krajowej Sieci Onkologicznej – będzie mógł liczyć na takie samo podejście, jakby trafił do ośrodka o najwyższej referencyjności – mówił wiceminister zdrowia Sławomir Gadomski.

Od roku 2015 nakłady na onkologię zwiększyły się niemal dwukrotnie. W 2021 roku przekroczą 12 mld zł, w roku 2015 wynosiły ok. 7,5 mld zł.

Zuzanna Dąbrowska/RIRM

drukuj
Tagi:

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl