fot. pixabay

Prawo i Sprawiedliwość zaapelowało do opozycji o niewykorzystywanie pacjentów onkologicznych do swoich celów politycznych

Parlamentarzyści Prawa i Sprawiedliwości apelują do polityków Platformy Obywatelskiej, aby nie wykorzystywali dramatu chorych ludzi do walki politycznej. Podkreślają, że konsekwentnie naprawiają system ochrony zdrowia zdewastowany przez poprzedników.

Tak zwana totalna opozycja zarzuca rządzącym, że 2 miliardy złotych przeznaczają na media publiczne, a nie na wsparcie pacjentów onkologicznych.

Rząd Zjednoczonej Prawicy dba jednak o chorych. Świadczy o tym przyjęta ustawa o Narodowej Strategii Onkologicznej, która przewiduje kilka miliardów złotych na onkologię.

Senator Dorota Czudowska, lekarz onkolog, podkreśliła, że problemem w tej dziedzinie nie są dziś pieniądze, ale brak lekarzy. Przypomniała, że PiS zawracał na to uwagę 10 lat temu.

– Nie ma powodu do mówienia, że pacjenci onkologiczni będą umierać. To prawda, że jest coraz więcej pacjentów, że więcej naszych pacjentów umiera niż w innych krajach Unii Europejskiej, ale ta strategia właśnie – która jest pierwszą taką ustawą, a jestem politykiem od wielu lat – obejmuje problem całościowo od edukacji młodzieży i społeczeństwa, od kładzenia nacisku na wczesne badania profilaktyczne i wczesną diagnostykę po leczenie, ale także po rehabilitację i dbanie o jakość życia pacjentów z chorobą nowotworową – powiedziała senator Dorota Czudowska.

Politycy PiS-u przypomnieli także, że były minister zdrowia Bartosz Arłukowicz szczycił się tym, że zaoszczędził na służbie zdrowia 2 mld zł.

Tymczasem dziś marszałek Senatu Tomasz Grodzki, który wywodzi się z Platformy Obywatelskiej, zapowiedział inicjatywę ustawodawczą zakładającą przeznaczenie ok. 2 mld zł na poprawę warunków leczenia chorych onkologicznie. PO domaga się także weta prezydenta do noweli tzw. ustawy abonamentowej.

 

RIRM

drukuj
Tagi: ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl