Spotkanie w Luksemburgu ws. emisji gazów cieplarnianych

Unijni ministrowie środowiska będą dziś debatować w Luksemburgu nad propozycją reformy systemu handlu pozwoleniami na emisje gazów cieplarnianych. W ubiegłym miesiącu ministrowie środowiska zaakceptowali reformę systemu handlu emisjami zwaną Market Stability Reserve  (MSR), pomimo sprzeciwu krajów Europy Środkowej, w tym Polski.

Zmiany mają spowodować zwiększenie cen pozwoleń na emisję gazów cieplarnianych i skłonić przemysł do „zielonych” inwestycji.

Wzrost cen uprawnień oznacza większe koszty dla przemysłu energochłonnego, co uderzy w nasz przemysł.

Były minister środowiska, poseł PiS-u Jan Szyszko mówi, że ta propozycja jest nierozsądna.

Myślę, że polski rząd nadal będzie stał na tym stanowisku, aby nie dopuścić do zaostrzenia celów redukcyjnych i jeszcze ich przyspieszenia. Przecież to jest śmierć dla polskiej gospodarki, to jest nierówne traktowanie Polski w stosunku do innych podmiotów państwowych w Europie. To jest wyraźna dyskryminacja polskiego węgla i polskich technologii, więc na to nie można się zgodzić – podkreśla Jan Szyszko.

Kraje przeciwne zmianom uznały, że wdrożenie MSR w 2019 roku, zmieni porządek prawny Planu Ramowego Energetyczno-Klimatycznego na lata 2010-2020 i podważy stabilność rynku ETS.

RIRM

drukuj
Tagi: , , ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl