fot. pixabay.com

ZUS: trzy placówki ochrony zdrowia dostaną łącznie 1,5 mln zł na poprawę dostępności

Podpisane zostały trzy umowy w ramach projektu „Dostępność Plus dla zdrowia”; placówki z Łodzi, Lututowa (woj. łódzkie) i Wrocławia otrzymają łącznie 1,5 mln złotych – poinformował we wtorek Zakład Ubezpieczeń Społecznych.

Jak poinformował ZUS, trzy placówki – Samodzielny Publiczny Zakład Opieki Zdrowotnej w Lututowie, Poradnia Aloes z Łodzi i placówka Chaber z Wrocławia, podpisały umowy na dofinansowanie w ramach projektu „Dostępność Plus dla zdrowia”.

Placówki te otrzymają łącznie 1,5 mln złotych na zwiększenie dostępności architektonicznej, cyfrowej, komunikacyjnej i organizacyjnej. Środki pochodzą z Funduszy Europejskich z Programu Wiedza Edukacja Rozwój (POWER).

Pieniądze te mają zostać przeznaczone na zakup foteli ginekologicznych do badania niepełnosprawnych kobiet, zakup pętli indukcyjnych dla osób niedosłyszących, wdrożenie rozwiązań telemedycznych, szkolenia z obszaru komunikacji z pacjentem ze szczególnymi potrzebami, tworzenie dostępnych stron internetowych spełniających wymagania WCAG 2.1 czy też na powołanie funkcji asystenta pacjenta ze szczególnymi potrzebami.

Jak podkreśliła minister funduszy i polityki regionalnej Małgorzata Jarosińska-Jedynak cytowana w komunikacie ZUS-u, „placówki podstawowej opieki zdrowotnej są często miejscami, do których w pierwszej kolejności udajemy się w przypadkach pogorszenia stanu zdrowia, dlatego bardzo ważne jest, żeby takie miejsca były dostępne dla wszystkich”.

„Nowe obiekty o tym przeznaczeniu są projektowane zgodnie z zasadami uniwersalnego projektowania, ale te które powstały wcześniej są często nie do zdobycia dla osób ze szczególnymi potrzebami” – dodała.

Małgorzata Jarosińska-Jedynak wskazała, że oprócz dostosowania architektonicznego, ważne są także m.in. komunikacyjne i telemedyczne.

„Dzięki rozwiązaniom technologicznym wiele spraw można załatwić z domu, co pozwala uniknąć na przykład trudnej przeprawy przez miasto w celu odebrania recepty” – powiedziała. Jej zdaniem „kluczem do postawienia dobrej diagnozy jest wywiad lekarski, który może być trudny do przeprowadzenia z osobą niesłyszącą lub osobą z zaburzeniami mowy bez odpowiedniego sprzętu ułatwiającego komunikację”.

„Program Dostępność Plus w sposób kompleksowy obejmuje wszystkie ważne aspekty” – dodała.

Jak podkreślił ZUS, budżet tego projektu to 80 mln złotych. W ramach pierwszego etapu naboru w projekcie wsparciem zostanie objętych co najmniej 125 placówek z całej Polski. Wkład własny placówki ubiegającej się o dofinansowanie nie jest wymagany.

Nabór ma charakter otwarty i będzie trwać do momentu wyczerpania środków, ale nie później niż do 1 grudnia 2021 roku – dodano w komunikacie ZUS.

PAP

drukuj
Tagi: ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl