fot. PAP

Diabetycy domagają się szybkiej ścieżki leczenia

Diabetycy chcą ścieżki leczenia takiej, jaką mają pacjenci onkologiczni. Środowisko chorych na cukrzycę przygotowuje strategię nazwaną roboczo pakietem diabetologicznym. Jednak, jak informuje jeden z dzienników, szanse na realizację mają tylko niektóre z ich postulatów.

Na razie ustaliliśmy priorytety, które w takim pakiecie muszą się znaleźć bezwzględnie – powiedział Igor Grzesiak, członek zarządu Instytutu Praw Pacjenta.

– Tworzenie karty pacjenta diabetologicznego, inne rozliczanie wizyty przez lekarzy dla pacjentów diabetologicznych. Chcielibyśmy poruszyć temat, że taka strategia jest niezbędna do tego, żeby problem osób chorych na cukrzycę został zauważony, żeby w końcu był rozwiązany. Przez wiele lat nic się nie zmieniło. Nawet nie ma woli na wprowadzenie narodowego programu zwalczania cukrzycy. Zbieramy podpisy pod ustawą obywatelską w zakresie wprowadzenia narodowego programu, ale też nie liczymy na to, że ten program zostanie wprowadzony. Taką ostatnią deską ratunku jest dla nas opracowanie strategii i liczenie na to, że w jej opracowanie włączy się także ministerstwo zdrowia i zostaną zauważone inne grupy pacjentów, a nie tylko pacjenci onkologiczni – mówił Igor Grzesiak.

Igor Grzesiak dodał, że środowisko diabetologiczne chce, by cukrzyca została wpisana jako priorytet do Narodowego Programu Zdrowia.

Pakiet przewiduje także zniesienie limitów na zabiegi, przy których najważniejszy jest czas reakcji. Jednak, jak mówi wiceminister zdrowia Igor Radziewicz – Winnicki, usunięcie tych limitów jest niemożliwe z powodu braku środków.

Obecnie na wizytę u chirurga naczyniowego cukrzyk musi czekać nawet 3 miesiące.

RIRM

drukuj