Dziś obchodzimy Światowy Dzień Walki z Cukrzycą

Dziś obchodzimy Światowy Dzień Cukrzycy. Głównym celem obchodów  jest zwiększenie świadomości społeczeństwa na temat przyczyn, objawów, sposobów leczenia choroby i powikłań związanych z tą chorobą oraz promowanie zdrowego stylu życia. Tegoroczne hasło Światowego Dnia Cukrzycy brzmi „Chrońmy naszą przyszłość!”. 

Z okazji Światowego Dnia Cukrzycy diabetolodzy alarmują, że u ponad połowy chorych na cukrzycę typu 2 choroba jest wykrywana, gdy występuje co najmniej jedno jej powikłanie, takie jak uszkodzenie wzroku czy nerek.

Podczas wczorajszej konferencji prasowej zorganizowanej w ramach jego obchodów eksperci przypomnieli, że w celu poprawy wczesnej wykrywalności cukrzycy Ministerstwo Zdrowia rozpoczęło pod koniec sierpnia realizację Narodowego Programu Profilaktyki i Edukacji Diabetologicznej na rok 2012. Jest on prowadzony w siedmiu województwach Polski.

W ramach programu, wykonywane są bezpłatne badania przesiewowe w kierunku cukrzycy typu 2 (w tym badanie poziomu glukozy na czczo) u osób powyżej 45. roku życia oraz niezależnie od wieku u osób szczególnie narażonych na ten rodzaj cukrzycy, poinformował prof. Krzysztof Narkiewicz, kierownik Kliniki Nadciśnienia Tętniczego i Diabetologii Uniwersyteckiego Centrum Klinicznego GUM.

Najbardziej narażone są osoby z nadwagą lub otyłością, z cukrzycą występującą w rodzinie, u których we wcześniejszym badaniu stwierdzono zbyt wysoki poziom glukozy we krwi, z nadciśnieniem tętniczym, z podwyższonym poziomem cholesterolu lub trójglicerydów, z chorobą układu sercowo-naczyniowego, kobiety, które przebyły cukrzycę ciążową lub urodziły dziecko ważące ponad 4 kg, panie z zespołem policystycznych jajników, a nawet osoby nieaktywne fizycznie.

W ramach programu oferowane są również bezpłatne badania specjalistyczne osobom z niedawno zdiagnozowaną cukrzycą (również tym, u których wykryto ją w trakcie badań przesiewowych) oraz prowadzona jest edukacja dla chorych na cukrzycę (w tym dzieci i młodzieży z cukrzycą typu 1), dla ich rodzin, nauczycieli, a także dla pielęgniarek i położnych.

Według prognoz międzynarodowych organizacji – w tym Światowej Organizacji Zdrowia (WHO) oraz Międzynarodowej Federacji Diabetologicznej (IDF) – liczba chorych na cukrzycę będzie w najbliższych latach i dekadach dramatycznie rosła.

IDF ocenia, że na świecie na cukrzycę cierpi aktualnie 366 mln ludzi, a w 2030 r. może ich być 550 mln. Z badań wykonanych w 2010 r. na zlecenie Koalicji na Rzecz Walki z Cukrzycą wynika, że w Polsce cukrzyca występuje u 2,6 mln osób (z czego 750 tys. nie wie o swojej chorobie). Do 2030 r. cukrzycę może mieć 4,8 mln Polaków.

85 proc. przypadków cukrzycy stanowi cukrzyca typu 2, silnie powiązana z nadwagą i siedzącym stylem życia. Pozostałe przypadki to głównie cukrzyca typu 1, która jest chorobą autoagresywną, występująca najczęściej u dzieci i młodzieży.

Światowy Dzień Cukrzycy obchodzony jest w rocznicę urodzin odkrywcy insuliny Fredericka Bantinga. Ustanowiony został w 1991 roku przez Międzynarodową Federację Diabetologiczną.

W Polsce, za zgodą Federacji, Polskie Stowarzyszenie Diabetyków organizuje obchody Światowego Dnia Walki z Cukrzycą w rocznicę odkrycia insuliny tj. 27 czerwca

 

RIRM/PAP

 

 

 

drukuj
Tagi:

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl