W Polsce najwięcej łóżek szpitalnych w UE

Polska posiada jeden z najwyższych w Europie współczynników liczby szpitalnych łóżek przypadających na 100 tys. mieszkańców – wynika z raportu Narodowego Instytutu Zdrowia Publicznego – Państwowego Zakładu Higieny.

Autorzy pracy dotyczącej sytuacji zdrowotnej Polaków zwracają uwagę, że europejskie państwa redukują jednak liczbę tzw. ostrych łóżek na rzecz łóżek opieki długoterminowej.

Ma to związek z przesuwaniem trzonu opieki zdrowotnej z lecznictwa szpitalnego do ambulatoryjnego – związanego m.in. ze starzeniem się społeczeństwa. Eksperci zwracają uwagę, że Polska pod tym względem jest na bardzo niskim poziomie.

Maria Ochman, przewodnicząca Krajowego Sekretariatu Ochrony Zdrowia NSZZ „Solidarność” podkreśliła, że to procesy demograficzne wymuszą zmiany w systemie opieki zdrowotnej.

W tym zjawisku w Polsce obserwujemy, że rzeczywiście zmiany demograficzne powodują, iż żyjemy coraz dłużej, zapadamy na coraz więcej  chorób przewlekłych. W związku z tym rzeczywiście tego rodzaju łóżek w Polsce jest za mało. Myślę, że nowe plany pana ministra, które zakładają tworzenie tej sieci szpitali, a więc również uwzględniają zapotrzebowania wynikające ze zmian demograficznych, również uwzględnią ten trend na tworzenie zakładów, oddziałów, opieki długoterminowej, zakładów opiekuńczo-leczniczych, opieki paliatywnej. Po prostu życie będzie wymuszało takie decyzje – zaznaczyła przewodnicząca Krajowego Sekretariatu Ochrony Zdrowia NSZZ „Solidarność”.

Z analizy Instytutu wynika, że w ostatnich latach, nie licząc porodów, rocznie hospitalizowanych było ok. 7 milionów osób.

Najczęściej pacjenci byli leczeni z powodu chorób układu krążenia, urazów i zatruć, nowotworów oraz chorób układu moczowo-płciowego, trawiennego i oddechowego. Jest to przyczyna ponad połowy wszystkich przyjęć do szpitali.

RIRM

drukuj