fot. flickr.com

Bezpłatne badania cukrzycy w całej Polsce

W ramach akcji Zdrowie pod Kontrolą prowadzonej z okazji Światowego Dnia Cukrzycy, w najbliższy weekend mieszkańcy dużych miast całej Polski będą mogli przeprowadzić badania umożliwiające wykrycie cukrzycy. W akcję zaangażowali się studenci medycyny.

Problem cukrzycy dotyczy ok. 3 mln Polaków, którzy często nie zdają sobie nawet sprawy z tego, że są chorzy. Wyróżniamy dwa rodzaje tej choroby. Cukrzyca typu I, wynika z niedoboru insuliny i ma związek z nieprawidłowym działaniem układu immunologicznego. Często pojawia się już w dzieciństwie.

Natomiast stanowiąca około 90 proc. wszystkich przypadków cukrzyca typu II spowodowana jest nieprawidłowym trybem życia. Głównym celem inicjatywy, podjętej przez Międzynarodowe Stowarzyszenie Studentów Medycyny IFMSA – Poland, jest szeroko pojęta edukacja prozdrowotna i przeprowadzanie podstawowych badań profilaktycznych.

– Cukrzycy typu II należy aktywnie szukać. Co to znaczy? To znaczy mierzyć cukier we krwi. U kogo? U każdej osoby w drugiej połowie życia. Umówmy się, że druga połowa życia to jest 45 rok życia. Każdy po 45. roku życia powinien raz do roku mieć oznaczony poziom glukozy – oznajmił prof. Maciej Małecki, prezes Polskiego Towarzystwa Diabetologicznego.

Podczas akcji studenci będą bezpłatnie wykonywali między innymi pomiar cukru, ciśnienia tętniczego, badania stężenia cholesterolu, stężenia tlenku węgla w wydychanym powietrzu, czy wykonywali analizy składu masy ciała. Niewykryta cukrzyca często ujawnia się w postaci groźnych powikłań, takich jak niewydolność nerek i serca oraz kłopoty ze wzrokiem.

– Co możemy zrobić, żeby zapobiegać powikłaniom? Pilnować cukru, pilnować cholesterolu, pilnować ciśnienia, pilnować wagi ciała w przypadku cukrzycy typu II i badać się regularnie, albo egzekwować wykonywanie takich badań od lekarza, u którego się leczymy – zaznaczał Krzysztof Strojek ze Śląskiego Centrum Chorób Serca w Zabrzu.

Podczas poprzedniej edycji Zdrowia pod Kontrolą studentom udało się wykonać ponad 11 tys. badań profilaktycznych. W tym roku wydarzenie odbędzie się w centrach handlowych w Białymstoku, Bydgoszczy, Gdańsku, Krakowie, Lublinie, Łodzi, Olsztynie, Poznaniu, Szczecinie, Katowicach, Zabrzu, Warszawie i we Wrocławiu.

TV Trwam News/RIRM

drukuj