fot. https://pixabay.com/

Cukrzyca to już epidemia

Cukrzyca obecnie zaliczana jest do pierwszej niezakaźnej choroby uznanej za epidemię. Liczba chorych na świecie ciągle rośnie. W Polsce już co dziesiąty Polak może borykać się z tą chorobą.

Cukrzyca nie boli, może nie dawać żadnych dolegliwości, ale już podwyższony poziom cukru we krwi niszczy organizm i w efekcie może powodować nagły zawał serca czy udar mózgu.

– Niestety fala zachorowań na cukrzycę ma tendencję wzrostową, tak że spodziewamy się nawet, że w ciągu kilku lat problem ten będzie dotyczył co dziesiątego Polaka – zwrócił uwagę prof. Grzegorz Dzida, diabetolog z Katedry i Kliniki Chorób Wewnętrznych Uniwersytetu Medycznego w Lublinie.

W Polsce mamy ponad trzy miliony zdiagnozowanych diabetyków, ale chorych jest znacznie więcej. Prof. Grzegorz Dzida przypomniał o systematycznych badaniach poziomu cukru we krwi, aby w porę wychwycić również stan przedcukrzycowy.

– Osoba pozornie zdrowa nie ma żadnych dolegliwości, żadnych sygnałów, natomiast sygnałem alarmowym jest właśnie podwyższenie stężenia glukozy we krwi powyżej 100 miligramoprocent – zaznaczył diabetolog.

Aby uchronić się przed chorobą i jej groźnymi powikłaniami, trzeba koniecznie podjąć odpowiednie kroki zdrowotne m.in. unormować wagę, zmienić dietę i wprowadzić aktywność fizyczną.

– Przede wszystkim cukrzyca przyspiesza rozwój miażdżycy ze wszystkimi jej konsekwencjami klinicznymi, tzn. z niedokrwieniem mózgu, niedokrwieniem serca, niedokrwieniem kończyn dolnych, czego wyrazem są udary mózgu, zawały serca, niewydolność serca czy problemy z krążeniem w kończynach dolnych – wskazywał prof. Grzegorz Dzida.

W ocenie lekarza prawie połowa pacjentów na oddziale kardiologicznym czy neurologicznym ma cukrzycę. Jeżeli w porę nie zatrzymamy u siebie objawów przedcukrzycowych, możemy dołączyć do tej grupy.

Więcej informacji na temat cukrzycy, w tym m.in. jadłospis dla diabetyków oraz informacje na temat diety warzywno-owocowej dr Ewy Dąbrowskiej leczącej z cukrzycy i obszerny wywiad z prof. Grzegorzem Dzidą, znajdziemy w grudniowym numerze miesięcznika „Szlachetne Zdrowie”, który trafił do sprzedaży już 24 listopada.

– W grudniowym numerze miesięcznika „Szlachetne Zdrowie” znajdziemy informację jak sprawdzić, czy chorujemy na cukrzycę. Ponadto mamy skuteczne rady, jak bronić się przed tą groźną chorobą – zachęcała redaktor naczelna czasopisma, Anna Zalech.

W grudniowym miesięczniku przeczytamy również o korzyściach z uprawiania zimowych sportów oraz jemiole – roślinie rewelacyjnej na nadciśnienie i bolące stawy.

TV Trwam News

drukuj
Tagi: , ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl