fot. https://twitter.com/EpiskopatNews

XXIV Dzień modlitwy i pomocy materialnej Kościołowi na Wschodzie

W niedzielę obchodziliśmy Dzień modlitwy i pomocy materialnej Kościołowi na Wschodzie. W Puławach odbyła się uroczystość podsumowująca akcję: „Polacy – Rodakom” oraz „Razem dla Rodaków ze Wschodu”. Patronat medialny nad wydarzeniem objęły TV Trwam i Radio Maryja.

„Uczestniczę we wspólnocie Kościoła” – to hasło, jakie towarzyszy tegorocznemu, 24. Dniu modlitwy i pomocy materialnej Kościołowi na Wschodzie – mówił dyrektor Zespołu Pomocy Kościołowi na Wschodzie, ks. Leszek Kryża.

– Dla mnie to jest zawsze takie piękne. Już kilkanaście lat posługuję w tym zespole i od kilkunastu lat jestem pod wrażeniem naszej otwartości, hojności, tego, że potrafimy się dzielić. Mimo tego, że przecież jesteśmy w różnych sytuacjach, potrafimy się dzielić i za to dziękuję – zaznaczył ks. Leszek Kryża TChR.

Wyrazem naszej solidarności z Polakami mieszkającymi na Wschodzie jest m.in. akcja „Polacy – Rodakom”, organizowana już po raz 23, w ramach której do polskich rodzin z Latyczowa i Kamieńca Podolskiego, na Ukrainie trafią świąteczno-noworoczne paczki z darami.

– Ta paczka ma szczególny wymiar, szczególny wyraz, szczególny charakter, bo oprócz elementów uniwersalnych, zawiera też wymiar patriotyczny – wskazał organizator akcji „Polacy – Rodakom”, senator Stanisław Gogacz.

Podobny cel zakłada także akcja „Razem dla Rodaków ze Wschodu”, która została zorganizowana już po raz trzeci przez Stowarzyszenie „Przeszłość – Przyszłość”. Paczki zostały poświęcone i załadowane do samochodu, który jest już w drodze na Ukrainę.

– Jest bardzo dużo Polaków, szczególnie starszych, którzy czekają i pytają o te paczki. Kiedy staramy się rozwozić i osobiście dawać świąteczne prezenty, to przede wszystkim są łzy. Jak zobaczą pudełko z czerwoną flagą, z naszą flagą narodową, to po prostu są tak szczęśliwi, że tych łez jest mnóstwo. To jest dla nich część Polski w ich domu – proboszcz w Wierzbowcu na Ukrainie, o. Wojciech Żółty SVD.

O. Wojciech Żółty, posługujący na Ukrainie, który złożył serdeczne podziękowania wszystkim organizatorom i wolontariuszom, zaangażowanym w pomoc Polakom ze Wschodu.

TV Trwam News

drukuj