fot. PAP/EPA

Gujana boi się inwazji Wenezueli

Gujana boi się inwazji Wenezueli. Czy świat czeka kolejna wojna – tym razem w Ameryce Łacińskiej? O pokój po raz kolejny apelował w niedzielę Ojciec Święty.

Nad Strefą Gazy unoszą się kłęby dymu. Izraelskie media podają, że intensywne walki z Hamasem mogą potrwać jeszcze dwa miesiące, później Izrael będzie prowadził lokalne operacje wojskowe. Konflikt bardzo mocno dzieli kraje ONZ. W sobotę USA zablokowały rezolucję z apelem o natychmiastowe zawieszenie broni w Strefie Gazy. Dokument przygotowały Zjednoczone Emiraty Arabskie.

– Nie popieramy apeli o natychmiastowe zawieszenie broni. Zasiałoby to tylko ziarno pod przyszłą wojnę, bo Hamas nie ma żadnego pragnienia trwałego pokoju – zaznaczył zastępca przedstawiciela USA przy ONZ, Robert Wood.

Pragnienia trwałego pokoju nie ma także Rosja. Armia Władimira Putina wznowiła ataki na ukraińską infrastrukturę energetyczną. Konflikt trwa już 656 dni. Eksperci podkreślają, że nie należy spodziewać się końca tej wojny w tym roku. Rosja nie przejawia bowiem chęci do poważnych negocjacji.

– Módlmy się za narody cierpiące z powodu wojny. Czy zbliżając się do Bożego Narodzenia będziemy w stanie, z Bożą pomocą, podjąć konkretne kroki w kierunku pokoju? Wiemy, że nie jest to łatwe. Niektóre konflikty mają głębokie korzenie historyczne – wskazał Ojciec Święty Franciszek.

Papież apelował o dołożenie wszelkich starań, aby zająć się przyczynami konfliktów i je usunąć. Głębokie korzenie historyczne ma także konflikt na linii Wenezuela-Gujana. Prezydent Wenezueli Nicolas Maduro zapowiedział przejęcie bogatej w zasoby ropy naftowej części Gujany. Gujańskie złoża będą chronić siły zbrojne USA.  

– Nie zadzierajcie z Wenezuelą. Kto zadziera z Wenezuelą, wpada w kłopoty – groził wenezuelski dyktator, Nicolas Maduro.

Swoje wojska na granice z Wenezuelą przerzuciła Brazylia. Powstaje pytanie, czy Wenezuela rozpęta wojnę w Ameryce Łacińskiej?

– Kiedy brak chleba, to potrzebne są igrzyska. Być może Maduro liczy tutaj na łatwy łup, szybką zwycięską wojenkę, którą Wenezuela wygra i to wzmocni jego pozycję – wskazał dr Bogdan Pliszka.

Wsparcie ze strony Brazylii i Stanów Zjednoczonych może zniweczyć te plany. Jak podkreślił dr Bogdan Pliszka, paradoksalnie w amerykańskim kongresie o wiele łatwiej będzie o pomoc dla Gujany niż Ukrainy. USA mają silne związki gospodarcze z Gujaną. Karty rozgrywa tam bowiem amerykański paliwowy gigant Exxon Mobile. W tle pojawiają się też interesy Rosji, która pomogła reżimowi Maduro utrzymać się przy władzy.

 

TV Trwam News

drukuj
Tagi: , ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl