fot. pixabay.com

Leczenie cukrzycowego obrzęku plamki

Cukrzycowy obrzęk plamki to jedno z najpoważniejszych powikłań cukrzycy. Może doprowadzić do utraty wzroku. Od lipca Ministerstwo Zdrowia wprowadziło program leczenia tej choroby. Dzięki niemu chorzy będą mogli liczyć na szybką terapię, która uratuje ich przed ślepotą.

Cukrzyca to choroba cywilizacyjna. Tylko w Polsce choruje na nią kilka milionów osób. Nieleczona prowadzi do poważnych powikłań, m.in. do uszkodzenia wzroku.

– Największe spustoszenie cukrzyca dokonuje w plamce żółtej. Plamka żółta jest centralną częścią siatkówki, dzięki której ostro widzimy – wyjaśniła dr hab. Anna Matysik-Woźniak z Katedry i Kliniki Okulistyki Ogólnej Dziecięcej UM w Lublinie.

Jeśli dojdzie do cukrzycowego obrzęku plamki, konieczne jest szybkie leczenie. Będzie ono możliwe dzięki wprowadzonemu programowi leczenia ciężkiego powikłania cukrzycy. Twórcami i pomysłodawcami programu są prof. Marek Rękas, konsultant krajowy w dziedzinie okulistyki i prof. Robert Rejdak, przewodniczący Stowarzyszenia Chirurgów Okulistów Polskich.

– Cukrzycowy obrzęk plamki to wielkie niebezpieczeństwo i zagrożenie dla widzenia osób chorujących na  cukrzyce. Szczególnie dotyczy to osób stosunkowo młodych, które pracują i cały czas są aktywne zawodowo oraz społecznie.  Program ten pozwoli uchronić te osoby przed wypadnięciem z rynku pracy oraz przede wszystkim pozwoli na utrzymanie ich samodzielności – poinformował prof. Robert Rejdak, kierownik Katedry i Kliniki Okulistyki Ogólnej Dziecięcej UM w Lublinie.

Pierwsi pacjenci mają zostać objęci programem jeszcze w tym roku.

– Nasz ośrodek jest przygotowany do tego, żeby wejść do tego programu i możliwie szybko go rozpocząć. Liczymy, że to będzie już we wrześniu, czy ewentualnie w październiku. Mamy przygotowanie  zarówno sprzętowe, jak i kadrowe – dodał przewodniczący Stowarzyszenia Chirurgów Okulistów Polskich.

Dzięki programowi chorzy będą mieli dostęp do wszystkich leków. Lekarze podkreślają, że bardzo ważne jest to, by chorzy na cukrzycę systematycznie zgłaszali się na badanie okulistyczne.

– Pierwsze badanie u pacjentów z cukrzycą typu II powinno się odbyć zaraz po rozpoznaniu choroby. U pacjentów z cukrzycą typu I, do 5 lat od momentu rozpoznania. Później badania okulistyczne powinny odbywać się co najmniej raz w roku, w zależności od stanu okulistycznego – powiedziała dr hab. Anna Matysik-Woźniak.

Przykład innych krajów, chociażby Wielkiej Brytanii, pokazuje, że dzięki dostępowi do odpowiednich leków oraz szybkiej terapii całkowicie wyeliminowano ślepotę z powodów cukrzycowych.

 

TV Trwam News

drukuj
Tagi: , ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl