Światowy dzień walki z cukrzycą

Dziś przypada światowy dzień walki z cukrzycą. W całej Polsce odbywają się liczne akcje zwiększające świadomość społeczeństwa na temat przyczyn, objawów, sposobów leczenia i powikłań związanych z tą chorobą oraz promowanie zdrowego stylu życia.

Na cukrzyce choruje ponad 3 miliony Polaków. Z tego jedna trzecia nie wie, że jest chora.

Prof. Leszek Czupryniak, prezes Polskiego Towarzystwa Diabetologicznego podkreślił, że jest to święto, które aktywizuje całą społeczność diabetologów.

– Obchody światowego dnia cukrzycy, który przypada na 14 listopada, w dniu urodzin odkrywcy insuliny, Kanadyjczyka Fredericka Bantinga ma za zadanie podniesienie świadomości społeczeństwa, wywarcia wpływu na władze, wskazanie, że jest to duży problem nie tylko zdrowotny. Problem ten nie dotyczy tylko osób, które już chorują, ale tak naprawdę całego społeczeństwa, chociażby ze względu na koszty, jakie powoduje leczenie cukrzycy. Dziś organizowane są przez oddziały PTD różne inicjatywy lokalne, świadomościowe marsze. W niedzielę studenci wrocławskiego i  łódzkiego uniwersytetu medycznego organizują akcje profilaktyczne w dużych centrach handlowych – powiedział Prof. Leszek Czupryniak.

Polski Towarzystwo Diabetologiczne przygotowało projekt ustawy przedstawiający program zwalczania cukrzycy i jej powikłań.

Prawdopodobnie na przełomie listopada i grudnia zostanie on przedstawiony w Sejmie.

RIRM

drukuj
Tagi: ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl