fot. PAP/Rafał Guz

Profilaktyka 40 plus – bezpłatne badania diagnostyczne w ramach Polskiego Ładu

Od 1 lipca br. ruszyły bezpłatne badania diagnostyczne dla osób powyżej 40. roku życia. Jest to jeden z elementów Polskiego Ładu.

Choroby onkologiczne i sercowo-naczyniowe są niechlubnymi liderami śmiertelności wśród ludzi na całym świecie. By im zapobiegać, niezbędna jest odpowiednio wczesna diagnoza.

– Często nie wiemy, bo nie mamy negatywnych objawów zdrowotnych i nie czujemy, że coś się dzieje w naszym organizmie. Jednak zawsze lepiej przeciwdziałać niż leczyć – wyjaśnił Jan Gessek, dyrektor Kujawsko-Pomorskiego Oddziału Wojewódzkiego NFZ.

Z taką myślą powstał program Profilaktyka 40 plus, który zainaugurowano m.in. w województwie kujawsko-pomorskim.

– Zarówno ten program, jak i program, który funkcjonuje od 1 lipca br., czyli uwolnienie limitów w AOS-ie, to są dwa kluczowe i strategiczne elementy  Polskiego Ładu, które wdrożone mają za zadanie poprawić zdrowie Polek i Polaków – ocenił Jan Gessek.

Aby skorzystać z Programu 40 plus, musimy wypełnić ankietę, logując się przez Internetowe Konto Pacjenta.   

– Ankieta jest potrzebna, aby zebrać wszystkie dane i by przypasować aktualnie prawidłowy zakres badań do wszystkich punktów z naszego wywiadu – wyjaśnił Waldemar Gadziński, konsultant medycyny rodzinnej dla województwa kujawsko-pomorskiego.

Następnie automatycznie w systemie pojawi się skierowanie, z którym musimy udać się do jednego ze wskazanych na liście punktów. Tam zostaną wykonane zlecone badania.

– Od prostych elemntów profilaktyki po bardziej skomplikowane, zawiązane z wykonaniem badań laboratoryjnych i obrazowych – dodał Waldemar Gadziński.

Wyniki badań pojawią się na naszym Internetowym Koncie  Pacjenta. Zostaniemy o nich również poinformowani przez SMS.

Na pacjentów czekają nie tylko laboranci, ale i dietetycy.

– Określimy wartość BMI, zawartość tkanki mięśniowej, tłuszczowej oraz wody, a także masę kości  – wyjaśniła Daria Kosmecka z zespołu komunikacji społecznej w kujawsko-pomorskim oddziale NFZ w Bydgoszczy.

Pakiet badań diagnostycznych w ramach programu Profilaktyki 40 plus jest jednorazowy i bezpłatny.

TV Trwam News

drukuj
Tagi: , , ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl