Z. Ziobro: Ograniczymy niedobór leków w polskich aptekach

Ministerstwo Sprawiedliwości przygotowało projekt przepisów, które mają rozwiązać problem wyprowadzania leków poza granice Polski. Resort ocenia, że skala procederu zwanego „odwróconym łańcuchem dystrybucji”, jest tak duża, że „można mówić o działaniu w Polsce mafii lekowej”.

Projekt przygotowany w resorcie przewiduje do 10 lat więzienia za nielegalny wywóz leków, do 3 lat więzienia za utrudnianie kontroli oraz do 300 tys. zł kary za ukrywanie dokumentów.

Minister sprawiedliwości Zbigniew Ziobro akcentuje, że resort liczy na to, iż projekt ograniczy niedobór leków w Polskich aptekach.

– To spowoduje, że ogromne niedobory leków najpilniejszej potrzeby związanych z ratowaniem ludzkiego zdrowia i życia, które skutkują poważnym uszczerbkiem na zdrowiu Polaków, czasem nawet śmiercią i stratami dla Skarbu Państwa, zostaną ograniczone. Nie chcę powiedzieć, że wyeliminowana zupełnie, bo nie ma tak doskonałego prawa, które eliminuje każdą patologię, ale dobre prawo może tę patologię istotnie ograniczać – powiedział Zbigniew Ziobro.

Wartość nielegalnie wyprowadzanych medykamentów szacuje się na ponad 2 mld zł rocznie.

Wywożone są one za pomocą specjalnie do tego celu zakładanych aptek, hurtowni prowadzących podwójną księgowość, fałszywych przychodni, a nawet lecznic weterynaryjnych. W rezultacie na półkach aptecznych w Polsce niemal notorycznie brakuje ok. 200 leków.

RIRM

drukuj
Tagi: , , ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl