fot. PAP/Andrzej Grygiel

Do Sejmu trafił prezydencki projekt ustawy o Narodowej Strategii Onkologicznej

Prezydent Andrzej Duda podpisał i skierował do Sejmu swój projekt ustawy o Narodowej Strategii Onkologicznej. Na nowotwory w ciągu roku w Polsce umiera około 100 tys. Polaków.

3 lutego to Światowy Dzień Walki z Rakiem i dlatego tę właśnie datę wybrał prezydent Andrzej Duda na wysłanie do Sejmu projektu ustawy o Narodowej Strategii Onkologicznej.

W Belwederze – z udziałem prezydenta, ministra zdrowia oraz ekspertów ze Stanów Zjednoczonych i z Polski – odbyło się seminarium pod hasłem „Wspólnie dla onkologii”. W Polsce rocznie wykrywa się ok. 160 tysięcy zachorowań na raka. Jak mówią szacunki, w upływem lat będzie ich coraz więcej.

– W ciągu 15-20 lat zapadalność na choroby nowotworowe wzrośnie dwukrotnie, w związku z tym walka z tymi chorobami jest czymś absolutnie podstawowym – zaznaczył prezydent RP.

Narodowa Strategia Onkologiczna zakłada między innymi poprawę profilaktyki, wczesnego wykrywania i diagnostyki onkologicznej. To rak jest po chorobach krążenia drugą przyczyną śmierci w Polsce.

TV Trwam News/RIRM

drukuj