fot. PAP/Tomasz Waszczuk

PO-PSL wyrzuca do kosza kolejny obywatelski projekt

Koalicja PO-PSL odrzuciła projekt zmian w Kodeksie wyborczym. Wprowadzał on m.in. klasyfikację głosów nieważnych w protokołach z głosowania, pojedynczą kartę wyborczą i możliwość rejestrowania prac obwodowej komisji aż do momentu podpisania przez nią protokołu z głosowania.

Za odrzuceniem projektu w Sejmie głosowało 233 posłów PO i PSL i część niezrzeszonych, 179 posłów opozycji było przeciw, 3 wstrzymało się od głosu. [zobacz jak głosowali posłowie]

Przed głosowaniem poseł Prawa i Sprawiedliwości Grzegorz Schreiber apelował do polityków, by nie odrzucali projektu. Jak mówił, jest to głos 130 tysięcy Polaków, którzy chcą, by lepiej działała ordynacja wyborcza.

– Przychodzili studenci, rodzice w różnym wieku, ludzie, którzy chcieli o tych  problemach z nami porozmawiać – tutaj, z Wysoką Izbą. To dziesiąty projekt obywatelski, który wysoki Sejm głosami PO i PSL odrzuci w pierwszym czytaniu. Dlaczego Wysoka Izba nie chce dopuścić do rozmowy, do dyskusji z obywatelami nad projektem obywatelskim dotyczącym ordynacji wyborczej? – pytał Grzegorz Schreiber.

Projekt – przygotowany przez obywatelską inicjatywę ustawodawczą „Uczciwe wybory” – zawierał rozwiązania z projektu PiS, także odrzuconego przez Sejm w ubiegłym roku.

RIRM

drukuj