fot. flickr.com

Sejm: 9 czerwca debata o deputacie węglowym

Na 9 czerwca planowane jest w Sejmie pierwsze czytanie obywatelskiego projektu ws. deputatu węglowego. Ustawa przewiduje darmowy deputat z budżetu państwa dla wszystkich emerytów górniczych.

Projekt zmian w ustawie o funkcjonowaniu górnictwa węgla kamiennego w Polsce złożył Związek Zawodowy Górników w Polsce. Podpisało się pod nim 126 tys. osób.

Sprawozdawcą projektu będzie pełnomocnik Komitetu Inicjatywy Obywatelskiej, a zarazem wiceszef górniczego związku, Wacław Czerkawski.

– Chodzi w gruncie rzeczy o to, żeby unormować sprawy deputatu dla emerytur górniczych, ponieważ sytuacja wygląda tak, że jedni emeryci mają deputaty, drudzy nie mają, trzeci mają je zawieszone. Sprawa wymaga więc unormowania, zwłaszcza, że jest to świadczenie wygasające, zatem chodzi tu tylko o sprawiedliwość społeczną – żeby wszyscy emeryci górniczy byli traktowani jednakowo i mieli zachowane prawa nabyte. Nie można komuś czegoś dać, a potem w trakcie odbierać, mówiąc, że tak wymagają takie czy inne względy finansowe – mówi Wacław Czerkawski.  

Zaproponowane przepisy zakładają wypłatę deputatu dla emerytów górniczych z budżetu państwa. Co roku miałoby to być trzy tony węgla po 600 zł/t.

Inicjatorzy akcji szacowali, że zmianami zostałoby objętych ok. 220 -230 tys. osób. Oznacza to, że coroczny koszt dla budżetu państwa wyniósłby ok. 414 mln zł.

RIRM

drukuj