fot. sejm.gov.pl

Sejm: podkomisja zajmuje się projektem ws. Krzyża Zachodniego

Projekt ustawy o ustanowieniu Krzyża Zachodniego trafił do prac w podkomisji. Pierwsze czytanie ustawy ustanawiającej nowe odznaczenie odbyło się na posiedzeniu sejmowej komisji administracji. 

Krzyż Zachodni ma być przyznawany cudzoziemcom oraz zagranicznym organizacjom za pomoc udzielaną Polakom w latach 1939-1989. Chodzi o wsparcie w formie schronienia, pomoc charytatywną i militarną. Odznaczenie ma być nadawane zarówno osobom żyjącym, jak i pośmiertnie.

Senator Prawa i Sprawiedliwości prof. Jan Żaryn, inicjator ustanowienia Krzyża Zachodniego, podkreśla, że odznaczenie może przyczynić się do dużo skuteczniejszego postrzegania dziejów Polski.

– Tak jak Krzyż Wschodni, Krzyż Zachodni wpisuje się w to, co dla obecnej ekipy rządzącej jest jednym z celów wiodących, tzn. wpisuje się w polską politykę historyczną. Nie ukrywam, także jako senator i jako historyk, że bez wątpienia słowo „wdzięczność” i pozytywne prezentowanie relacji między polską historią a światem zachodnim może przyczynić się do dużo skuteczniejszego, efektywniejszego postrzegania dziejów Polski – podkreślał prof. Jan Żaryn.

Krzyż Zachodni ma być „bliźniaczym” odznaczeniem wobec ustanowionego w listopadzie ubiegłego roku  „Krzyża Wschodniego”. Zgodnie z projektem ustawy odznaczenie będzie wręczał Prezydent RP. Wniosek o jego nadanie przy aprobacie IPN ma kierować MSZ.

RIRM

drukuj