fot. PAP/Jakub Kamiński

M. Wójcik o wyższych karach za oszustwa podatkowe: Przestępcy mają czego się bać

Uderzamy w solidarność grup przestępczych, a nie w polskich przedsiębiorców – powiedział na antenie Radia Maryja wiceminister sprawiedliwości Michał Wójcik, odnosząc się do przyjętej w miniony czwartek nowelizacji Kodeksu karnego.

Nowela pozwala na skuteczną walkę z wyłudzeniami VAT. Oszustwa te będą bezwzględnie ścigane i surowo karane. Nad ustawą pracuje obecnie Senat.

Chcemy zwalczyć proceder wyłudzania podatku – podkreśił wiceminister Michał Wójcik.

– My uderzamy w solidarność grup przestępczych. Jeszcze raz bardzo wyraźnie chcę na antenie Radia Maryja to podkreślić. To nie jest wymierzone w jakichkolwiek przedsiębiorców uczciwie działających. To jest wymierzone w zorganizowane grupy przestępcze. Sądzę, że jeżeli chcemy finansować dobre społecznie projekty, to musimy też uszczelniać system podatkowy. Z uszczelnienia systemu mamy kilka miliardów złotych więcej. Zobaczymy, jak będzie w tym roku, za kilka miesięcy. Sądzę, że pojawia się zupełnie nowa ustawa i przestępcy mają czego się bać – wskazał wiceminister.  

Ustawa przewiduje, że jeżeli fałszywa faktura VAT przekroczy wartość 5 milionów złotych, kara wyniesie od 3 do 15 lat pozbawienia wolności. Powyżej 10 milionów złotych – od 5 do 15 lat, a w najcięższych wypadkach nawet 25 lat pozbawienia wolności.

Wyłudzanie podatku od towarów i usług (VAT) stało się w ostatnich latach niezwykle groźnym procederem przestępczym. Straty z tego tytułu dla budżetu państwa wynoszą od 40 do 60 mld zł.

[Słuchaj całej wypowiedzi]

RIRM

drukuj