Nowy projekt ustawy o uprowadzeniach rodzicielskich w postępowaniach transgranicznych

Projekt ustawy dotyczący uprowadzeń rodzicielskich jest w konsultacjach międzyresortowych. Chodzi o sprawy uprowadzeń rozpatrywanych na mocy Konwencji Haskiej – poinformował w Sejmie wiceminister sprawiedliwości Michał Wójcik.

Zgodnie z tym dokumentem, takimi przypadkami zajmować się będą wybrane sądy. Wiceszef resortu odpowiadał na pytanie PiS-u dotyczące rozwiązania problemu transgranicznych porwań rodzicielskich.

Chodzi o sprawy związane z wydawaniem dzieci za granicę. Gdy np. jedno z rodziców mieszka w innym kraju, a na skutek konfliktu między rodzicami do Polski wpływa wniosek o wydanie za granicę dzieci przebywających w kraju.

Sprawa jest niezwykle delikatna, bo dotyczy dzieci, a musimy się zawsze kierować ich dobrem – podkreślił wiceminister Michał Wójcik.

Rząd zauważył ten problem, i pierwsze kroki obejmując nadzór nad wydziałem, który zajmuje się tymi sprawami skierowałem do prokuratora krajowego, prosząc go o to, aby prokuratorzy jako rzecznicy interesu publicznego, rzecznicy praworządności – można powiedzieć – przy każdej takiej sprawie się pojawiali, w każdym postępowaniu. To jest niezwykle istotna sprawa, dlatego, że rzecznik jakim jest prokurator w tym przypadku może z punktu widzenia obiektywnego, interesu publicznego ocenić daną sprawę. W tym zakresie dla prokuratorów zostały wydane wytyczne. To jest istotna zmiana. Dodatkowo chcę państwu powiedzieć, że prokuratorzy w każdej takiej sprawie uczestniczą. Przystępują do każdej takiej sprawy, która toczy się w jakimkolwiek miejscu w Polsce – powiedział wiceminister Wójcik.

Zgodnie z zapowiedzianymi zmianami, sprawami związanymi z wydawaniem dzieci za granicę będzie się zajmować 11 wyspecjalizowanych sądów okręgowych, a nie – jak obecnie – wydziały rodzinne w sądach rejonowych, których jest ponad 300. Odwołaniami ma się zajmować jeden sąd – Sąd Apelacyjny w Warszawie.

RIRM

drukuj
Tagi: , ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl