Kraków: bardzo złe powietrze. Wtorek kolejnym dniem z darmową komunikacją

Z powodu bardzo złego stanu powietrza w Krakowie, wtorek będzie czwartym dniem z rzędu darmowej komunikacji publicznej dla kierowców – poinformował w poniedziałek wieczorem urząd miasta.

Jednocześnie wtorek będzie 11. dniem w styczniu, kiedy pył PM10 znacznie przekroczył dopuszczalne normy.

W poniedziałek stacje pomiarowe w mieście o poszczególnych godzinach rejestrowały nawet ponad 400 mikrogramów na m sześc. (402 – stacja przy ul. Dietla, 404 – stacja na os. Wadów). Od godz. 1.00 do 14.00 średni poziom stężeń pyłu PM10 – na podstawie danych ze wszystkich ośmiu stacji w mieście – wyniósł 311 mikrogramów na m sześc. Średnia dobowa dopuszczalna norma wynosi 50 mikrogramów na m sześc. W mieście obowiązuje bezpłatna komunikacja publiczna, kiedy dobowe stężenie PM10 przekracza 150 mikrogramów na m sześc.

Wojewódzki Inspektorat Ochrony Środowiska w Krakowie od piątku (27 stycznia) komunikuje o przekroczonym poziomie informowania pyłu zawieszonego PM10 (czyli średniego dobowego stężenia 200 mikrogramów na m sześc.) i ryzku stanu alarmowego (średniego dobowego stężenia powyżej 300 mikrogramów na m sześc.) w Krakowie i Małopolsce.

Darmowa komunikacja publiczna ma się przyczynić do zmniejszenia zanieczyszczenia powietrza. Bezpłatnie autobusami i tramwajami w gminie Kraków oraz gminach sąsiadujących mogą poruszać się osoby, które mają przy sobie ważny dowód rejestracyjny samochodu osobowego.

Specjalny apel do mieszkańców wystosował prezydent Krakowa Jacek Majchrowski.

„W związku z pojawiającymi się ponadnormatywnymi stężeniami pyłu w krakowskim powietrzu, zwracam się do Państwa z uprzejmą prośbą o korzystanie z komunikacji miejskiej i pozostawienie samochodów prywatnych na parkingach” – zaapelował  Jacek Majchrowski.

Prezydent Poprosił jednocześnie, by szczególnie w tych dniach zwracać uwagę na jakość spalanego w piecach węgla i powstrzymać się z używaniem kominków. Prezydent Krakowa zwraca się też do osób, które do Krakowa przyjeżdżają z okolicznych miejscowości, by w dniach, kiedy są przekraczane normy zanieczyszczenia, nie wjeżdżały samochodami do centrum i Śródmieścia.

Urząd Miasta Krakowa apeluje, aby dzieci i młodzież, osoby starsze, kobiety w ciąży, osoby cierpiące na choroby układu oddechowego i krwionośnego – nie przebywały długo na zewnątrz i ograniczyły wysiłek fizyczny na powietrzu.

Na bieżąco można monitorować sytuację na stronie internetowej WIOŚ w Krakowie.

Jak podaje Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej, w ciągu najbliższej doby (31 stycznia) także istnieje duże prawdopodobieństwo przekroczenia dopuszczalnego poziomu średniego dobowego stężenia pyłów PM10 na znacznym obszarze miasta.

W poniedziałek wartości PM10 były wysokie także w innych miastach Małopolski. Rano w Nowym Targu stacja monitoringu powietrza wskazała 411 mikrogramów na m sześc., w Skawinie – ponad 350, w Olkuszu – pond 340, w Zakopanem ponad 170. O godz. 18 stacja w Nowym Sączu zanotowała prawie 200 mikrogramów na m sześc.

PAP/RIRM

drukuj