Prezydent: będziemy budować coraz lepszy potencjał straży pożarnej

Razem z rządem i parlamentem będziemy budować coraz lepszy potencjał straży pożarnej, i tej zawodowej, i tej ochotniczej – powiedział prezydent Andrzej Duda podczas obchodów Dnia Strażaka w Warszawie.

***

Wystąpienie prezydenta RP podczas obchodów Dnia Strażaka

Szanowny panie ministrze, szanowni państwo ministrowie, szanowni panowie komendanci, szanowni panowie generałowie, oficerowie, szanowni państwo funkcjonariusze. Ale przede wszystkim nowo powołani, wspaniali, dumni oficerowie Państwowej Straży Pożarnej, absolwenci Szkoły Głównej Służby Pożarniczej. Szanowne rodziny, najbliżsi nowo promowanych. Wszyscy szanowni państwo zebrani tutaj w Warszawie, przy grobie Nieznanego Żołnierza na tej uroczystej, a jednocześnie radosnej promocji.

Gratuluję. Gratuluję panu nadbrygadierowi komendantowi Państwowej Straży Pożarnej tego generalskiego awansu. Gratuluje państwu, nowo wypromowanym oficerom. Gratuluję państwa najbliższym, rodzinom, które tak wspaniale manifestowały tutaj przed chwilą swoją radość upiększając tę uroczystość. A jednocześnie chciałem złożyć serdeczne życzenia. Dziś, 4 maja, w Dniu Strażaka wszystkiego dobrego dla wszystkich polskich strażaków. Dla tych strażaków, którzy wykonują swoją służbę zawodowo, a także dla strażaków ochotników.

To wielkie państwa święto. Święto wspaniałej służby niezwykle przez Polaków cenionej, darzonej największym zaufaniem. Służby, bez której nikt chyba sobie nawet nie wyobraża funkcjonowania państwa. Sprawność tej służby, jej siła i oddanie wszystkich służących w sprawie ratowania bliźniego, jego mienia, niesienia pomocy, to jedna z najważniejszych składowych budujących, tworzących silne państwo.

Składam te życzenia z okazji Dnia Strażaka i jednocześnie serdecznie dziękuję za cały dotychczasowy wysiłek tej właśnie państwa służby. Służby niezwykle ofiarnej. Służby nie tylko walki z żywiołem, jakim jest ogień, do czego przede wszystkim przeznaczona jest straż pożarna. Ale także z wszelkimi innymi żywiołami. Niesienia pomocy ofiarom wypadków czy zapobiegania wszelkim stanom zagrożenia. To są dzisiaj obowiązki znakomicie wykonywane przez strażaków – i tych strażaków zawodowych, i strażaków ochotników.

Chcę to bardzo mocno podkreślić. Bo także ochotnicza straż pożarna jest służbą piękną i niezwykle potrzebną i niezwykle docenianą. Także dlatego, że w istotnym stopniu organizuje życie społeczne w mniejszych miastach, w wioskach, wszędzie są strażacy ochotnicy. Zawsze obok strażaków zawodowych gotowi do służby, do niesienia pomocy, do pomocy w organizacji wszelkich wydarzeń, i na poziomie lokalnym, i na poziomie regionalnym. Zawsze, kiedy odbywam wizytę w różnych miejscach w kraju, wśród tych, którzy wspierają służby porządkowe, są strażacy. Przede wszystkim strażacy ochotnicy. Bardzo za tę służbę, także i pomoc, dziękuję.

Szanowni państwo, w to piękne święto chcę wyrazić nadzieję, że jako prezydent Rzeczypospolitej, razem z panią premier, panem ministrem, panami ministrami, a także i polskim parlamentem, będziemy budować coraz lepszy potencjał straży pożarnej Rzeczypospolitej Polskiej. I tej zawodowej Państwowej Straży Pożarnej, i tej straży pożarnej ochotniczej. Potencjał i poprzez kształcenie, które jest na bardzo wysokim poziomie, bo przecież średnia państwa ocen na zakończenie studiów to 4,90. Gratuluje tego wyniku. Ale przecież zawsze może być jeszcze więcej i trzeba czynić wszystko, byście byli kształceni jak najlepiej, choć już jest bardzo dobrze. Ale także, jeżeli chodzi o wasze wyposażenie, o infrastrukturę, o to wszystko, z czego korzystacie, niosąc pomoc. Bo to także kwestia waszego bezpieczeństwa.

Jeszcze raz dziękuję i gratuluję. Gratuluje wszystkim państwu. Gratuluję rodzinom, najbliższym, przyjaciołom. Życzę dzisiaj radosnego święta i wszystkiego dobrego dla wszystkich strażaków zawodowych Rzeczypospolitej i druhów.

Dziękuję.

 

PAP/RIRM

drukuj
Tagi: , , ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl