[TYLKO U NAS] Ks. prof. W. Cisło: Wizyta Papieża uświadomiła wszystkim, że w wielu regionach świata chrześcijanie żyją w bardzo trudnych warunkach
Myślę, że wizyta Papieża uświadomiła wszystkim, że w wielu regionach świata chrześcijanie żyją w bardzo trudnych warunkach. Dotyczy to także wyznawców innych religii, natomiast zwróciło to uwagę na podstawowe problemy, o których mówimy od dawna: jednym z nich jest korupcja. Wiele krajów w Afryce jest bardzo bogatych, ale ta dystrybucja dóbr jest bardzo niesprawiedliwa – zwrócił uwagę w rozmowie z Redakcją Informacyjną Radia Maryja ks. prof. Waldemar Cisło.
Papież Franciszek zakończył swoją podróż apostolską po Afryce. Ojciec Święty odwiedził także Mauritius i Mozambik.
– Myślę, że wizyta Papieża uświadomiła wszystkim, że w wielu regionach świata chrześcijanie żyją w bardzo trudnych warunkach. Dotyczy to także wyznawców innych religii, natomiast zwróciło to uwagę na podstawowe problemy, o których mówimy od dawna: jednym z nich jest korupcja. Wiele krajów w Afryce jest bardzo bogatych, ale ta dystrybucja dóbr jest bardzo niesprawiedliwa. Na przykład w Nigerii, która jest bardzo bogatym krajem mającym duże złoża ropy naftowej, tylko kilka procent społeczeństwa korzysta z jej zasobów i są obrzydliwie bogaci, a reszta żyje w nędznych warunkach – wskazał ks. prof. Waldemar Cisło.
Papież Franciszek zwrócił uwagę także na ekologie – podkreślił kapłan.
– Wiemy, że Róg Afryki, wiele krajów afrykańskich jest od wielu lat dotkniętych suszą. Występują tam problemy z głodem, zwłaszcza pośród dzieci. Myślę, że to jest też ważne, aby zwrócić uwagę na to, co się dzieje w Afryce, bo te zmiany klimatyczne powodują też bardzo duże parcie milionów ludzi na to, żeby uciekać z tamtych rejonów i szukać lepszego życia gdzieś poza Afryką. To jest skutek tego wszystkiego, co się tam dzieje – powiedział duchowny.
Kolejnym problemem trawiącym Afrykę są niemalże nieustanne wojny.
– W Aryce bardzo często są to wojny wewnętrze pomiędzy poszczególnymi plemionami, które walczą ze sobą – tak jak na przykład w Sudanie, gdzie widzimy to okrucieństwo – i to wojują ze sobą mieszkańcy tego samego kraju tylko dlatego, że należą do innych plemion. Ta przynależność plemienna najbardziej pokazała się w ostatnich czasach w Rwandzie, gdzie Tutsi i Hutu mordowali się nawzajem, nawet mąż zabijał żonę, kiedy była z innego plemienia. Myślę, że wizyta Papieża pokazała wszystkie te problemy Afryki i na nowo uwrażliwiła nas na te zagadnienia – podsumował ks. prof. Waldemar Cisło.
RIRM