fot. PAP/EPA

Ostatni dzień wizyty papieża Franciszka w Zjednoczonych Emiratach Arabskich

W ostatnim dniu wizyty w stolicy Zjednoczonych Emiratów Arabskich papież Franciszek przewodniczył Mszy św. na stadionie im. szejka Zayeda. To największa w historii Eucharystia na Półwyspie Arabskim. Uczestniczyło w niej ponad 100 tyś osób, w tym muzułmanie.

W homilii papież Franciszek nawiązał do ewangelicznych błogosławieństw. Przypomniał, że właśnie słowem „Błogosławieni” w Ewangelii św. Mateusza Jezus rozpoczyna swoje nauczanie.

To jest refren, który powtarza On dzisiaj, jakby chciał utrwalić w naszym sercu przede wszystkim podstawowe przesłanie: „Jeśli jesteś z Jezusem, jeśli podobnie jak ówcześni uczniowie lubisz słuchać Jego słowa, jeśli starasz się żyć Nim każdego dnia, jesteś błogosławiony”. Nie będziesz błogosławiony, ale jesteś błogosławiony. Oto pierwsza rzeczywistość życia chrześcijańskiego – mówił Ojciec Święty.

Papież zauważył też, że w poszczególnych błogosławieństwach widzimy odwrócenie powszechnej mentalności, według której błogosławieni są bogaci, możni, ci, którym się powodzi i są podziwiani przez tłumy. Dodał, że dla Jezusa przeciwnie – błogosławionymi są ubodzy, łagodni, którzy pozostają sprawiedliwi nawet za cenę sprawiania złego wrażenia, prześladowani.

Eucharystia była ostatnim punktem dwudniowej wizyty Ojca Świętego w Abu Zabi. Wcześniej odwiedził stołeczną katedrę katolicką pod wezwaniem świętego Józefa, która jest parafią dla 100 tys. wiernych z całego świata. Popołudniu papież powróci do Rzymu.

RIRM

drukuj