Mamy 800 nowych świętych

Ojciec św. Franciszek przewodniczył pierwszej kanonizacji swojego pontyfikatu. W czasie liturgii na Placu św. Piotra Papież ogłosił świętymi ośmiuset włoskich męczenników z Otranto, którzy oddali życie za wiarę pod koniec XV wieku. Zginęli, ponieważ nie zgodzili się przejść na islam.

Papież Franciszek ogłosił świętymi także dwie założycielki zgromadzeń zakonnych: Kolumbijkę Laurę Montoya Upegui i Meksykankę Marię Guadalupe Zavala.

W homilii Ojciec św. dał za wzór męczenników, którzy zginęli za wiarę podczas tureckiego najazdu na południowe Włochy w 1480 r. Mówiąc o ich ofierze Ojciec św. wskazał na istotę naszej wiary, która pozwala spojrzeć poza granicę życia doczesnego.

– Zachowujmy otrzymaną wiarę, odnówmy naszą wierność Panu, także pośród przeszkód i nieporozumień. Bóg nigdy nie odmówi nam mocy i pogody ducha. Oddając cześć męczennikom z Otranto, prośmy Boga, aby wspierał tak wielu chrześcijan, którzy nadal doznają przemocy i obdarzył ich męstwem wierności oraz, aby umieli dobrem odpowiadać na zło – powiedział Ojciec św. Franciszek.

Z kolei św. Laura Montoya Upegui była narzędziem ewangelizacji najpierw jako nauczycielka, a następnie jako duchowa matka ludów pierwotnych, którym wszczepiła nadzieję, szanując zarazem ich kulturę – powiedział Ojciec św.

– Ta pierwsza święta urodzona na pięknej kolumbijskiej ziemi uczy nas wielkoduszności wobec Boga, byśmy nie przeżywali wiary samotnie – tak, jak byłoby możliwe przeżywianie wiary w sposób wyizolowany – ale aby ją przekazywać, aby nieść radość Ewangelii słowami i świadectwem życia w każde środowisko w którym się znajdujemy – wyjaśnił Papież Franciszek.

Świeta Maria Guadalupe García Zavala uczy nas natomiast umiłowania ubóstwa, aby bardziej kochać ubogich i chorych, nad którymi sama pochylała się w szpitalu.

– Ta nowa meksykańska święta zachęca nas, abyśmy miłowali, tak jak umiłował nas Jezus, a to oznacza nie zamykanie się w sobie, w swoich problemach, swoich pomysłach, swoich zainteresowaniach, ale wyjście i wyruszenie na spotkanie tych, którzy potrzebują uwagi, zrozumienia, pomocy, aby im nieść serdeczną bliskość miłości Boga, poprzez gesty wrażliwości i szczerej miłości – powiedział Papież.

W południe Ojciec sw. Franciszek poprowadził modlitwę Regina Coeli. Zwracając się do wiernych poparł Europejską Inicjatywę Obywatelską na rzecz obrony życia „Jeden z nas”. W ramach akcji obrońcy życia w wielu krajach zbierają podpisy pod apelem o zwiększenie prawnej ochrony życia ludzkiego. Celem jest zablokowanie finansowania z budżetu UE tzw. aborcji i doświadczeń na embrionach.

Ojciec św. pozdrowił też uczestników III Marszu dla Życia, który przeszedł ulicami Rzymu. Papież zachęcił do zaangażowania się wiernych w obronę życia ludzkiego.

– Pozdrawiam uczestników “Marszu dla Życia”, który odbył się tego ranka w Rzymie i zapraszam wszystkich do przywiązywania żywej uwagi do kwestii ochrony życia ludzkiego od momentu jego poczęcia do naturalnej śmierci – powiedział Ojciec św.

Ojciec św. Franciszek zapowiedział, że 15 i 16 czerwca w Watykanie poświęcone będą encyklice Jana Pawła II „Evangelium Vitae” o wartości i nienaruszalności życia ludzkiego z 1995 roku.

RIRM 

drukuj
Tagi:

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl