Episkopat apeluje do polityków o wzajemny szacunek i budowanie jedności

Konferencja Episkopatu Polski zaapelowała do wszystkich stron życia politycznego i społecznego o wzajemny szacunek, pojednanie i budowanie jedności i pokoju. Wszystkich Polaków księża biskupi proszą o modlitwę w intencji ojczyzny.

We wtorek zakończyło się dwudniowe zebranie plenarne KEP poświęcone m.in. małżeństwom i pomocy dla Syrii.

„W perspektywie zbliżających się Świąt Wielkanocnych księża biskupi zwracają się do wszystkich stron życia politycznego i społecznego z gorącym apelem o wzajemny szacunek, o autentyczną i roztropną troskę o dobro wspólne, o pojednanie i budowanie jedności i pokoju. Wszystkich Polaków żyjących w kraju i poza jego granicami proszą o modlitwę w intencji Ojczyzny” – stwierdzają w komunikacie po obradach księża biskupi.

Głównym tematem zebrania plenarnego KEP było wsparcie rodzin na każdym etapie wspólnoty małżeńskiej. Hierarchowie ocenili, że przy przygotowaniu narzeczonych do małżeństwa konieczne jest większe zaangażowanie księży i doświadczonych małżonków w kształtowaniu postaw narzeczonych.

Episkopat przypomniał, że nie są wyłączone z Kościoła osoby, które po rozpadzie sakramentalnego małżeństwa żyją w nowym związku.

„Są one ciągle członkami żywego i mistycznego Ciała Jezusa Chrystusa” – podkreślili prosząc o modlitwę w intencji małżonków i dzieci, których dotknął rozpad małżeństwa oraz o wsparcie takich osób.

Zebranie plenarne KEP omawiało też misję polskiej Caritas do Syrii. W ramach programu „Rodzina-rodzinie” ponad 7 tys. polskich darczyńców wspiera 2 tys. 225 rodzin w Aleppo. Pomoc polega na przekazywaniu 510 zł miesięcznie przez pół roku jednej określonej rodzinie w Syrii – przypomniał na konferencji prasowej po obradach KEP jej przewodniczący ks. abp Stanisław Gądecki.

KEP zdecydowała, że w Niedzielę Miłosierdzia – 23 kwietnia – w kościołach zostanie zorganizowana specjalna zbiórka do puszek na rzecz ofiar wojny w Syrii.

Księża biskupi podtrzymali swoje stanowisko z poprzedniego spotkania dotyczące utworzenia korytarzy humanitarnych.

„Do tego potrzebna jest pomoc rządu” – przypomniał ks. abp Gądecki.

W poniedziałek księża biskupi uczcili czwartą rocznice wyboru papieża Franciszka. W imieniu polskiego kościoła skierowali życzenia do papieża a w warszawskiej Bazylice Św, Krzyża odprawili Mszę św. dziękczynną za jego pontyfikat.

PAP/RIRM

drukuj