fot. archiwum Państwa Wiśniewskich

Rodzina – kuźnią ludzi sukcesu

Dla nas rodzina jest przede wszystkim sukcesem życiowym. To jest szczyt naszych marzeń – zgodnie przyznają państwo Aldona i Artur Wiśniewscy, małżonkowie z 34-letnim stażem, którzy podzielili się z Family News Service swoim bogatym doświadczeniem.

Państwo Wiśniewscy mają pięcioro dorosłych już dzieci. Są m.in. doradcami życia rodzinnego w diecezji płockiej. Od lat aktywnie działają w środowisku rodzin, m.in. poprzez działania założonej przez nich w 2017 r. Fundacji „Tak dla Rodziny”. Od ponad 10 lat są zaangażowani w artystyczną i ewangelizacyjną działalność rodzinnego zespołu o nazwie „Moja Rodzina”.

fot. archiwum Państwa Wiśniewskich

Założona przez nich Fundacja „Tak dla Rodziny” dała im jeszcze większe możliwości. Dzięki pozyskanym środkom mogą prowadzić wśród rodzin działalność edukacyjną, artystyczną i kształtującą postawę obywatelską. Angażują wielopokoleniowe rodziny w różne wydarzenia. Pokazują, że wspaniale jest być razem. Pan Artur zaznacza, że „ludzie oczekują szczęśliwych rodzin, ale często nie biorą pod uwagę faktu, że to droga, na której naturalnym jest, że pojawią się trudności”. Wskazuje na potrzebę promowania odpowiedzialnego modelu rodziny. Trzeba pokazywać, że miłość jest w zasięgu ręki. Nie wolno się wstydzić prostych gestów.

„Często w przestrzeni publicznej trzymamy się za ręce. Robimy to oczywiście z potrzeby serca. Rodzinę promować trzeba w każdym miejscu i na każdym kroku” – mówi Artur Wiśniewski.

W dniach 22-26 czerwca br. w Rzymie odbędzie się X Światowy Dzień Rodzin. Pani Aldona wspomina niecodzienną sytuację przed wyjazdem na ŚSR do Filadelfii w 2015 roku.

fot. archiwum Państwa Wiśniewskich

„Dla mnie osobistym przeżyciem był fakt, że chcieliśmy lecieć całą rodziną, a córka była już mężatką i niebawem miała urodzić synka. Wiedzieliśmy, że dziecko, które ma lecieć, musi mieć skończone dwa miesiące. Co ciekawe, Jaś urodził się tydzień przed czasem i dokładnie w dniu wylotu skończył dwa miesiące. To był dla nas wyjątkowy znak, cieszyliśmy się, że możemy lecieć wszyscy” – podkreśla.

fot. archiwum Państwa Wiśniewskich

Przy wsparciu episkopatu Polski, Krajowego Ośrodka Duszpasterstwa Rodzin oraz ks. bpa Piorta Libery, biskupa diecezji płockiej, oraz wielu zaprzyjaźnionych księży i ludzi świeckich na spotkaniu rodzin w Dublinie w 2018 r. Fundacja „Tak dla Rodziny” zorganizowała polskie stoisko. Były na nim materiały promocyjne od wielu instytucji rodzinnych. Nie zabrakło też emisji filmu ich rodzinnej produkcji.

„Bardzo przeżywaliśmy spotkanie z papieżem Franciszkiem. Kościół widzi, że rodzina jest nie tylko przyszłością Kościoła, ale i dla świata” – akcentuje Aldona Wiśniewska.

Na Światowym Spotkaniu Rodzin ważne są też świadectwa małżeństw oraz rodzin.

„W 2015 r. można było wysłuchać świadectwa rodziny z Ukrainy.  To rok po rozpoczęciu wojny. Byłem wzruszony, mówili o wojnie, o krzywdzie, łzach, zagrożeniu i strachu. Dziś jeszcze mocniej te słowa do nas docierają. W większości krajów – oprócz tych, które eksperymentowały z inżynierią społeczną – rodzina jest fundamentalna. Kongres jest wydarzeniem potrzebnym, żywym i twórczym. Poruszane tematy dotykają istotnych zagadnień zarówno dla małżeństw, jak i dla rodzin”  – uważa mąż oraz ojciec piątki dzieci.

fot. archiwum Państwa Wiśniewskich

Aldona Wiśniewska wskazuje, że „promocja rodziny rozpoczyna się w rodzinie, a jej nośnikiem są dzieci. Warto też promować  wartości rodzinne w  mediach społecznościowych, poprzez spotkania na żywo, artykuły, książki, opracowania, itd. Rodzinę tworzymy przez budowanie więzi, spójność słów i czynów. Wtedy wszystko się zgadza”.

Pani Aldona podkreśla, że Kościół w Polsce troszczy się o rodziny. Oprócz Krajowego Ośrodka Duszpasterstwa Rodzin, w każdej diecezji istnieją Wydziały Duszpasterstwa Rodzin. Trzeba również wspomnieć o bogactwie rodzinnych wspólnot: Domowy Kościół, Neokatechumenat, Rodziny Nazaretańskie, a także Stowarzyszenia Rodzin Katolickich i inne organizacje.

Ze względu na pandemię tegoroczne Światowe Spotkania Rodzin będą trochę inne, nacisk jest kładziony na przeżywanie wydarzenia w diecezjach.

„Jeżeli ktoś może, niech przyjedzie do Rzymu. To wyjątkowy czas na spotkania, wymianę myśli i doświadczenia. 24 czerwca o godz. 20.00 zapraszamy na Wieczór Wdzięczności wszystkich Polaków i środowiska Polonijne z całego świata” – zachęca pani Aldona.

Szczegóły będzie można znaleźć na [stronie internetowej].

Żonie wtóruje mąż, który zwraca uwagę na znaczenie formacji we wspólnocie.

„Ważna jest wymiana doświadczeń, wspólna modlitwa i Eucharystia. To wszystko pozwala doświadczyć jedności. Warto zaczerpnąć siły z tych spotkań i wsparcia Kościoła oraz Papieża” – mówi.

Więcej na temat X Światowego Spotkania Rodzin w Rzymie [tutaj].

Family News Service/radiomaryja.pl

drukuj
Tagi:

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl