„Kierunek: Rodzina”

Ulicami wielu polskich miast przeszły dziś Marsze dla Życia i Rodziny. W obronie tradycyjnych wartości protestowali dziś m.in. mieszkańcy: Katowic, Wodzisławia Śląskiego, Pszczyny, Wodzisławia Śląskiego, Raciborza, Gniezna, Nysy i Jeleniej Góry.

Dzisiejsze  marsze są kolejnymi z ponad stu, które w ostatnich dniach przechodzą ulicami polskich miast. Hasło wszystkich marszów brzmi: „Kierunek: Rodzina”.

W Katowicach już po raz drugi manifestowano przywiązanie do wartości rodzinnych, poszanowanie dla życia od poczęcia do naturalnej śmierci.

„Ideą marszu jest ochrona życia i rodziny. Nie jest to z naszej strony żaden marsz polityczny, ani znak protestu, zależało nam, aby pokazać, jak wielu ludzi będzie bronić rodziny oraz tych wartości, kiedy zajdzie taka potrzeba” – powiedział organizator marszu i członek Rady Ruchów Katolickich Archidiecezji Katowickiej Adam Wierzbicki.

Poinformował, że w tym wydarzeniu wzięło udział ok. 2 tys. osób z Katowic, jak również mieszkańców miast sąsiednich. „Przybyło wiele młodych rodzin z dziećmi, szacujemy, że stanowiły ok. 40 proc. uczestników” – dodał.

Marsz przeszedł ulicami Katowic przy akompaniamencie orkiestry górniczej. Po nim w Parku Kościuszki rozpoczął się piknik. W programie pikniku znalazły się m.in. koncerty orkiestry dętej, zespołu akordeonistów oraz wiele innych atrakcji.

Mieszkańcy Wodzisławia Śląskiego ruszyli w samo południe. Marsz rozpoczął się przed kościołem Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny. Przy kościele ewangelicko-augsburskim Ducha świętego zaplanowano postój, podczas którego podjęta była dyskusja na temat współczesnej rodziny i jej miejsca w społeczeństwie.

Marsz dla Życia i Rodziny w Jastrzębiu Zdroju rozpoczął się przed kościołem NMP Matki Kościoła, a zakończył rodzinnym piknikiem rodzinnym przy kościele Podwyższenia Krzyża Świętego (na Szóstce).

Marsz dla życia w Pszczynie rozpocznie się w południe Msza św. sprawowaną w kościele Podwyższenia Krzyża. Następnie marsz przejdzie do parafii Wszystkich Świętych, gdzie rozpocznie się Piknik Rodzinny. Przygotowano atrakcje dla dzieci i dorosłych. Występy zespołów, animacje dla dzieci, konkursy, grill, gastronomia i wypieki.

Marsz w Raciborzu rozpoczął się o godz. 14:00 w Kościele farnym. Następnie jego uczestnicy przeszli ulicami miasta do kościoła Matki Bożej.

Marsz w Gnieźnie rozpoczął się o godz. 16:00 przy pomniku św. Wojciecha. Przejdzie ulicami Chrobrego, przez Rynek do Katedry Gnieźnieńskiej.

Marsz dla Życia i Rodziny w Nysie wyruszył w Godzinie Miłosierdzia  z Rynku Solnego, a zakończył piknikiem rodzinnym połączonym z obchodami Dnia Dziecka w parku przy kościele Matki Bożej Bolesnej.

Patronat honorowy nad Marszem w Jeleniej Górze objęli: ks. bp Legnicki Stefan Cichy oraz Prezydent Jeleniej Góry Marcin Zawiła. Uczestnicy spotykali się o godz. 14.15 pod Bazyliką Świętych Erazma i Pankracego, skąd udali się na Piknik Rodzinny w parku przy ZOL Caritas Diecezji Legnickiej.

Marsze dla Życia i Rodziny w większości miast w kraju odbyły się 26 maja. W woj. śląskim ze względu na odbywającą się w tym terminie doroczną Pielgrzymkę Mężczyzn i Młodzieńców do sanktuarium Matki Bożej Sprawiedliwości i Miłości Społecznej w Piekarach Śląskich, zostały one przesunięte na 2 i 9 czerwca.

RIRM

drukuj