fot. twitter.com/EpiskopatNews

Zakończył się VII Ogólnopolski Zjazd Dużych Rodzin

W Lubartowie koło Lublina zakończył się w niedzielę VII Ogólnopolski Zjazd Dużych Rodzin. Trzydniowe spotkanie odbyło się pod hasłem „Dumni z Rodziny”. W wydarzeniu uczestniczyło blisko 200 rodzin wielodzietnych z całego kraju. Organizatorem zjazdu był Związek Dużych Rodzin „Trzy Plus”.

W tym roku uczestnicy spotkania dyskutowali na temat polityki mieszkaniowej w kontekście dużych rodzin. Wiele z nich mieszka w zbyt małych lokalach.

Przedstawiciele Związku Dużych Rodzin „Trzy Plus” mają konkretne pomysły na to, jak pomóc rodzicom, którzy wychowują kilkoro dzieci. Czerpią wiedzę m.in. z innych krajów – wskazała Liliana Sicińska ze Związku Dużych Rodzin.

– Jeśli chodzi o rozwiązania, jakie chcemy proponować w tym zakresie, to np. stosowanie dopłat do czynszu, dodatków mieszkaniowych, które mogą znacząco poprawić tzw. zdolność czynszową rodzin, gwarancje kredytowe, dopłaty do odsetek. Patrzymy na inne kraje, gdzie są np. stosowane ulgi podatkowe. Bardzo ważny jest także przelicznik wsparcia, które byłoby zależne od liczby wychowywanych dzieci. Wspieranie rodzin, które decydują się, żeby wychować większą gromadkę dzieci, powinno być celem społecznym – akcentowała Liliana Sicińska.

Warto przypomnieć, że podczas każdego zjazdu podejmowany jest konkretny temat. W poprzednich latach uczestnicy spotkań dyskutowali o bonie wychowawczym, Karcie Dużej Rodziny czy emeryturach dla matek, które poświęcają się wychowaniu dzieci.

Patronat nad wydarzeniem objęła para prezydencka. Z uczestnikami w sobotę spotkał się premier Mateusz Morawiecki.

RIRM

drukuj