fot. twitter.com/OrdoIuris

Instytut Ordo Iuris zorganizował konferencję poświęconą polskiej polityce prorodzinnej i demograficznej

Instytut na rzecz Kultury Prawnej Ordo Iuris przedstawił dziś analizę dot. polskiej polityki prorodzinnej i demograficznej 1989-2040. Zarekomendował w niej zmiany dotyczące m.in. systemu podatkowego, emerytalnego, form opieki nad dziećmi i funkcjonowania rynku pracy.

Podczas prezentacji analizy eksperci Ordo Iuris zauważyli, że malejąca populacja Polaków jest faktem, a ubiegły rok pod tym względem był najgorszy od czasów II wojny światowej. Wskaźnik dzietności w ostatnim roku wyniósł 1,39.

W ocenie ekspertów, dotychczasowa polityka rodzinna, w dużej mierze oparta na transferach i wsparciu instytucjonalnym, nie ograniczyła spadkowych trendów demograficznych, stąd rekomendacje dot. głębszych zmian. Wśród nich Gabriela Szewczuk z Instytutu Ordo Iuris wymieniła m.in. konstrukcję systemu podatkowego tak, by uwzględniał fakt posiadania dzieci i ich liczbę.

Byłby to instrument, który traktowałaby rodzinę jako podstawową jednostkę gospodarującą i jako jeden podmiot w świetle prawa podatkowego. Jest to przede wszystkim rozwiązanie, które wspiera rodzinę finansowo, które pozwala jej na posiadanie wyższego dochodu poprzez to, że dochód rozporządzalny wzrasta, kiedy zmniejszamy wartość obciążenia podatkowego, a z drugiej strony właśnie ma to bardzo ważne znaczenie aksjologiczne, kulturotwórcze. W obrębie obecnego systemu emerytalnego można również proponować kilka rozwiązań, które wiązałyby fakt posiadania dzieci z wartością wypłacanych składek czy z wartością wieku emerytalnego – wyjaśniła Gabriela Szewczuk.

Instytut Ordo Iuris proponuje też wdrożenie programów zwiększających zdolność kredytową rodzin, ogólnopolskiego bonu wychowawczego oraz ułatwień w prowadzeniu działalności gospodarczej. Rekomendacje dotyczą również edukacji, opieki zdrowotnej, infrastruktury, administracji i kultury.

 

RIRM

drukuj
Tagi: , , ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl