fot. PAP

Kanonizacja JP II głównym tematem obrad KEP

Najważniejszym tematem dwudniowych obrad zebrania plenarnego Konferencji Episkopatu Polski, w dniach 8-9 października w Warszawie, będą przygotowania do kanonizacji Jana Pawła II – poinformował rzecznik Episkopatu ks. Józef Kloch.

Dodał, że kwestię tę przedstawią podczas obrad metropolita krakowski ks. kard. Stanisław Dziwisz i metropolita warszawski ks. kard. Kazimierz Nycz. Księża biskupi mają omówić też kwestię spotkania Episkopatu Polski z Papieżem Franciszkiem w Watykanie, które odbędzie się na początku lutego 2014 r.

Wśród tematów obrad jest także dziękczynienie za kanonizację Jana Pawła II, Światowy Dzień Młodzieży w Krakowie w 2016 r. i przypadające w tym samym roku obchody 1050. rocznicy chrztu Polski.

„W związku ze Światowym Dniem Młodzieży w Krakowie w 2016 roku, biskupi rozmawiać będą o przygotowaniach technicznych i duszpasterskich tych dni, jak również do wizyty papieża Franciszka w Polsce, a także do 1050. rocznicy chrztu Polski” – powiedział ks. Józef Kloch.

Księża biskupi – jak zaznaczył rzecznik Episkopatu – będą rozmawiać również nad uporządkowaniem i ujednoliceniem kierunków nauk teologicznych w Polsce na uczelniach świeckich. W trakcie dwudniowych obrad poruszone zostaną zagadnienia misyjne oraz kwestia dojrzałych powołań kapłańskich.

Kanonizacja Jana Pawła II i Jana XXIII odbędzie się 27 kwietnia 2014 roku – ogłosił w poniedziałek Papież Franciszek podczas konsystorza w Watykanie. Obaj Papieże zostaną wyniesieni na ołtarze w Niedzielę Miłosierdzia Bożego, święto ustanowione w 2000 roku przez Jana Pawła II.

PAP

drukuj