fot. wikipedia

Węgry: Relikwia św. Jana Pawła II w bazylice św. Stefana

Uroczyste wprowadzenie relikwii świętego Jana Pawła II do bazyliki św. Stefana w Budapeszcie odbyło się w niedzielę w obecności licznie zgromadzonych wiernych, w tym przedstawicieli Polonii węgierskiej.

Relikwia z postaci włosa, przywieziona przez ks. bp. Mieczysława Mokrzyckiego, byłego sekretarza Jana Pawła II w latach 1996-2007, została wniesiona do bazyliki podczas procesji i stała przy ołtarzu w trakcie mszy świętej z udziałem polskiego i węgierskiego duchowieństwa.

„Zawsze szanowałem i kochałem Ojca Świętego św. Jana Pawła II. Był naprawdę wielkim papieżem. Miałem okazję spotkać się z nim, gdy jeszcze był biskupem. Wywarł na mnie takie wrażenie, że zostałem jego admiratorem na całe życie. Od kiedy go kanonizowano, bardzo pragnąłem zdobyć dla bazyliki jakąś jego relikwię” – powiedział PAP biskup pomocniczy archidiecezji ostrzyhomsko-budapeszteńskiej i proboszcz bazyliki św. Stefana Gyoergy Snell.

Jak zaznaczył, oddawanie czci relikwiom jest w Kościele bardzo starą tradycją, gdyż uobecniają one świętych, którzy dowiedli swej wiary własnym życiem.

„Tego samo doświadczamy także dziś w przypadku osób, które całe życie poświęciły Bogu, takich jak Ojciec Święty” – powiedział.

Tymczasowo relikwia stanie w kaplicy Matki Boskiej Częstochowskiej, a jej docelowe miejsce zostanie ustalone później.

„Ale z całą pewnością umożliwimy wszystkim, by w dowolnym momencie mogli oddać jej cześć” – zastrzegł ksiądz biskup.

Ks. bp Gyoergy Snell wyraził przekonanie, że św. Jan Paweł II kochał Węgry i Węgrów.

„To jedyny Papież, który dwa razy był na Węgrzech” – przypomniał, nawiązując do dwóch pielgrzymek polskiego Papieża – w 1991 i 1996 r.

„Miał ogromny wpływ na ludzi. Zetknąłem się z wiernym, który mówi – choć oczywiście się z tym nie zgadzam – że dla niego Jan Paweł II wciąż jest papieżem. Nie sądzę, że chciał przez to powiedzieć, że nie uznaje Benedykta czy Franciszka, tylko jego świętość, osobowość tak mocno go ujęły” – powiedział Ks. bp Gyoergy Snell.

W sobotę minęła 99. rocznica urodzin św. Jana Pawła II.

PAP/RIRM

drukuj