fot. sanktuarium NMP Gwiazdy Nowej Ewangelizacji i św. Jana Pawła II

Do sanktuarium NMP Gwiazdy Nowej Ewangelizacji i św. Jana Pawła II w Toruniu wprowadzono kolejne relikwie świętych i błogosławionych

Św. Rafał Kalinowski i bł. o. Alfons Mazurek. To karmelici bosi, których relikwie wprowadzono dziś do toruńskiego sanktuarium.

Do sanktuarium NMP Gwiazdy Nowej Ewangelizacji i św. Jana Pawła II w Toruniu wprowadzono kolejne relikwie świętych i błogosławionych.

– Jest mi bardzo miło, że mogę dziś temu sanktuarium przekazać relikwie – cząstki z kości dwóch wielkich i wyniesionych na ołtarze przez św. Jana Pawła II moich współbraci zakonnych karmelitów bosych, tj. św. Rafała Kalinowskiego i bł. o. Alfonsa Mazurka – mówił o. prof. Szczepan Praśkiewicz OCD.

Relator Kongregacji Spraw Kanonizacyjnych podkreślał, że toruńskie sanktuarium przynależy do miejsc szczególnego kultu świętych i błogosławionych. Obaj karmelici – jak wskazał o. prof. Szczepan Praśkiewicz OCD – cierpieli dla ojczyzny, modlili się o jej wolność, a także byli bardzo zaangażowani na polu wychowawczym.

– Św. Rafał Kalinowski, jako powstaniec styczniowy i katorżnik Sybiru nad dalekim Bajkałem, uczył dzieci polskich zesłańców, a potem jako pełen ascezy zakonnik i kapłan w klasztorze w Czernej koło Olkusza. Natomiast bł. Alfons jako przeor tego samego klasztoru w Czernej, wierny stróż wartości ewangelicznych i obrońca wspólnoty zakonnej w czasie wojny, za co spotkała go śmierć męczeńska z rąk niemieckich, a wcześniej słynął jako wychowawca, dyrektor gimnazjum karmelitów bosych w Wadowicach – akcentował o. prof. Szczepan Praśkiewicz OCD.

W każdą sobotę w południe w toruńskim sanktuarium sprawowana jest Msza święta, po której odbywa się procesja z relikwiami świętych i błogosławionych, których od dziś jest już łącznie 68.

 

 

TV Trwam News

drukuj