fot. Monika Bilska

W Akademii Kultury Społecznej i Medialnej w Toruniu ogłoszono wyniki konkursu pt. „Niemiecki obóz koncentracyjny dla  polskich dzieci przy ulicy Przemysłowej w Łodzi”

W Akademii Kultury Społecznej i Medialnej w Toruniu rozstrzygnięto konkurs na małe formy filmowe o obozie koncentracyjnym dla polskich dzieci przy ulicy Przemysłowej w Łodzi. To efekt współpracy Muzeum Dzieci Polskich – ofiar totalitaryzmu i toruńskiej uczelni.

Studenci przygotowujący etiudy o koncentracyjnym obozie dla polskich dzieci w Łodzi chcieli przywrócić pamięć historyczną o męczeństwie polskich dzieci w czasie II wojny światowej.

– To są wspaniałe etiudy nacechowane ogromnym ładunkiem emocjonalnym. Są stworzone pod kątem profesjonalnym, mamy tutaj rzeczywiście wspaniały montaż. No nie widzę na pierwszy rzut oka różnicy pomiędzy tym, co stworzyli studenci, a profesjonalne biura i instytucje firmy, które zajmują się też produkcją filmową – mówił dr Ireneusz Piotr Maj, dyrektor Muzeum Dzieci Polskich – ofiar totalitaryzmu.

Dr Ireneusz Piotr Maj wyraził uznanie nie tylko dla młodzieży, ale również ich opiekunów.

– Cieszę się niezmiernie i tutaj chylę czoła przed wykładowcami, szczególnie przed panem Piotrem Zarębskim, który jest opiekunem tej grupy studentów. Rzeczywiście bardzo zdolni studenci, uczą się, studiują, kształcą na tej uczelni, trzeba to podkreślać, a mam doświadczenie, bo też pracowałem jako wykładowa akademicki i wiem, że nie jest łatwo wykonać dobry projekt. To jest projekt, który pociąga za sobą konkretne efekty kształcenia – powiedział dr Ireneusz Piotr Maj.

Kwestia martyrologii polskich dzieci w obozach koncentracyjnych nie była łatwym tematem do ukazania w etiudach,

– Nie jest to proste, gdyż do tej pory nie ma rzetelnej monografii dotyczącej obozu. Jako muzeum staramy się ten czas nadrabiać, czyli odkrywać tą historię na nowo. Gromadzimy dokumenty, przeglądamy archiwalia, prowadzimy prace badawcze, nie tylko w  Polsce, ale również za granicą. Nasze odkrycia są widoczne. Staramy się o tym mówić, organizujemy konferencje. Zresztą wszystko to, co jest najważniejsze, publikujemy na stronie internetowej muzeum – podkreślił dyrektor Muzeum Dzieci Polskich – ofiar totalitaryzmu.

Studenci mieli możliwość zapoznania się z tym materiałem oraz skorzystania z konsultacji z historykami muzeum.

– Serce rośnie, kiedy widzę, jak ci młodzi ludzie zaangażowali się w ten niełatwy temat (…). Wiemy, że temat dziecka w obozie to temat, który się Polakom nie mieści w głowie, ale Niemcy stworzyli piekło polskim dzieciom w czasie wojny – oznajmił dr Ireneusz Piotr Maj.


Niemcy uprowadzali, skazywali na germanizację i mordowali, niszczyli całe polskie rodziny. Współpraca muzeum z uczelnią zaowocowała także wystawą, która znajduje się murach AKSiM, pod hasłem „Nauczono nas płakać bez łez”.

TV Trwam News

drukuj
Tagi: , , ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl