fot. Monika Bilska

Toruń: W Kaplicy Pamięci odsłonięto kolejną tablicę upamiętniającą Polaków, którzy ratowali Żydów w czasie II wojny światowej

W Kaplicy Pamięci w Toruniu odsłonięto we wtorek kolejną tablicę upamiętniającą ośmiu Polaków, którzy ratowali Żydów w czasie II wojny światowej.

Uroczystości wpisały się w obchody „Narodowego Dnia Pamięci Polaków ratujących Żydów pod okupacją niemiecką”. Patronat nad wydarzeniem objął prezydent Andrzej Duda.

W sanktuarium Najświętszej Maryi Panny Gwiazdy Nowej Ewangelizacji i św. Jana Pawła II sprawowana była Eucharystia. Mszy św. przewodniczył i homilię wygłosił ks. bp Józef Szamocki, biskup pomocniczy diecezji toruńskiej.

– Te tablice, które są już odsłonięte i które za moment po tej Eucharystii odsłonimy, także świadczą o tej szczególnej miłości Boga do człowieka, drugiego człowieka. To w pomordowanych rodakach, tych rodzinach, nazwiskach i imionach – w nich przychodził Jezus do tych, którzy myśleli, że już nie ma człowieka, który ich uratuje, a jednak człowiek się znalazł – było ich wielu – podkreślał ks. bp Józef Szamocki.

List do uczestników uroczystości skierował prezydent Andrzej Duda. Odczytał go o. Jan Król CSsR, redemptorysta posługujący w Radiu Maryja.

RIRM

drukuj