By Dawid Galus - Praca własna, CC BY-SA 3.0 pl, https://commons.wikimedia.org/w/index.php?curid=35538184

Toruń: Nauczyciele zostaną poddani testom immunologicznym na obecność przeciwciał koronawirusa

Pracownicy toruńskich żłobków, przedszkoli i szkół podstawowych będą poddani testom immunologicznym na obecność przeciwciał koronawirusa. Dziś miasto ma poznać oferty komercyjnych badań w tym zakresie i ich koszt. Zostaną one wykonane najprawdopodobniej pod koniec tygodnia. Decyzję w sprawie wykonania testów ogłosił wczoraj prezydent Torunia Michał Zaleski.  

Badanie będzie miało charakter kontrolny. Włodarz miasta mówił, że obejmie osoby mające kontakt z dziećmi i ich rodzicami. Chodzi o pracowników placówek, w których prowadzona jest opieka przedszkolna i zajęcia w klasach 1-3.

– W trzech grupach będą te badania przeprowadzone, a więc dla trzech żłobków, sześciu przedszkoli oraz sześciu szkół podstawowych w części, w której są tam oddziały przedszkolne. Te badania zamierzamy przeprowadzić w ostatnich dniach tego tygodnia. Na początku przyszłego tygodnia w pozostałych przedszkolach już znacznie więcej, bo 12 przedszkoli, także w 16 szkołach podstawowych, które prowadzą oddziały przedszkolne. W drugiej części przyszłego tygodnia – a więc w dniach 28-30 maja – szkoły podstawowe klasy 1-3. Oczywiście w tych szkołach, które te klasy uruchomią – powiedział prezydent Torunia Michał Zaleski.

Prezydent Torunia zawnioskował też do sanepidu i wojewody, aby osobom, które uzyskają niepewne lub pozytywne wyniki, wykonać badania genetyczne.

Wcześniej testy pracownikom żłobków i przedszkoli zrobiono w Łodzi. O przeprowadzanie ich u nauczycieli, zanim zostaną otwarte placówki edukacyjne, apelują niektórzy prezydenci miast i Związek Nauczycielstwa Polskiego.

Rządzący nie są do tego przekonani, ale nie widzą przeszkód, by poszczególne samorządy robiły takie badania na własną rękę.

RIRM

drukuj