fot. twitter.com

[TYLKO U NAS] J. Cieszyński: Odnotowujemy wzrost zakażeń COVID-19 tylko w kilku powiatach. W tej sytuacji restrykcje sanitarne powinny być szczególnie przestrzegane

Przede wszystkim warto wskazać, że odnotowujemy wzrost zakażeń tylko w kilku powiatach. Wczorajsze dane wskazują na 9 powiatów, które są w tej najwyższej kategorii, jeżeli chodzi o ilość zakażeń na 10 tys. mieszkańców. W 6 powiatach sytuacja jest dynamiczna, natomiast w 3 liczba zakażeń spada. Wprowadzone ograniczenia i restrykcje powinny być szczególnie przestrzegane  – powiedział wiceminister zdrowia Janusz Cieszyński w audycji „Aktualności dnia” na antenie Radia Maryja.

W ciągu ostatnich dni Ministerstwo Zdrowia poinformowało o ewentualnych nowych obostrzeniach związanych z epidemią COVID-19 [czytaj więcej].

– Najlepszym przeciwdziałaniem epidemii byłoby wzmocnienie przestrzegania obostrzeń, które już funkcjonują. Wiemy, że obostrzenia były wprowadzane w momencie największej liczby zachorowań, później systematycznie życie społeczne było odmrażane, byśmy mogli wracać do normalnego funkcjonowania. Zaobserwowaliśmy, że wiele osób przestało przestrzegać podstawowych restrykcji sanitarnych. Odpowiedzialność w tym zakresie byłaby widoczna w liczbie zakażeń – poinformował wiceminister.

 

Wiele osób, aby uniknąć zakrywania ust i nosa tłumaczy, że nie ma obowiązku zakrywania tych części ciała u osób, które mają problemy zdrowotne utrudniające stosowanie się do tych obostrzeń.

– Obowiązek dotyczy wszystkich. Są jednak wyjątki. Osoby, które mają przeciwwskazania medycznie, nie muszą tego obowiązku wypełniać. Jednocześnie kierując się chęcią wyjścia obywatelom naprzeciw, nie ma obowiązku noszenia przy sobie zaświadczenia lub orzeczenia lekarskiego, które wskazywałoby na korzystanie z tego wyjątku. W obecnej sytuacji, kiedy wielu lekceważy restrykcje sanitarne, jesteśmy zmuszeni tę sytuację odwrócić. Poważnie to analizujemy – zwrócił uwagę Janusz Cieszyński.

 

Zmiany mają nastąpić także w przestrzeni związanej z organizacją wesel.

– Jeżeli chodzi o organizację wesel, to  dostaliśmy informację o ponad tysiącu osób zakażonych podczas wesela i poza nim, w wyniku kontaktu z gośćmi weselnymi. Zachęcam, aby podczas takich imprez przestrzegać limity i restrykcje sanitarne, dla dobra nas wszystkich. Pracujemy nad rozwiązaniami, które ułatwią organizatorom w prosty i  przystępny sposób wypełnić formularz zgłoszeniowy do centralnego rejestru. Ma to ułatwić dochodzenie sanitarno-epidemiologiczne – poinformował wiceminister zdrowia.

Gościem „Aktualności dnia” był wiceminister zdrowia Janusz Cieszyński. Całą rozmowę można odsłuchać [tutaj].

radiomaryja.pl

drukuj