fot. pixabay.com

Agencja Badań Medycznych bada skuteczność amantadyny w leczeniu COVID-19

Agencja Badań Medycznych rozpoczęła badania kliniczne dotyczące zastosowania amantadyny w leczeniu COVID-19. Zlecenie w tej sprawie wydał minister zdrowia Adam Niedzielski. To reakcja na sygnały niektórych lekarzy, którzy zgłosili pozytywne efekty działania tego leku. Ostatnio także wiceminister sprawiedliwości Marcin Warchoł napisał, że zastosowanie amantadyny sprawdziło się u niego, syna i żony.

Sprawą tego leku zajmowała się już Agencja Oceny Technologii Medycznych i Taryfikacji, która wydała rekomendację o niestosowaniu z braku dowodów naukowych na skuteczność działania tego środka.

– Poprosiłem Agencję Badań Medycznych o przeprowadzenie badania klinicznego, ponieważ na świecie nie ma jawnych dowodów, to chcemy się upewnić w sposób obiektywny i zapewniający bezpieczeństwo pacjenta, oparty na dowodach naukowych. Agencja Badań Medycznych w najbliższym czasie będzie zlecała wykonanie badań w dwóch ośrodkach – powiedział minister Adam Niedzielski.

Amantadyna to lek stosowany w leczeniu schorzeń neurologicznych. Oficjalnie jest wykorzystywany w leczeniu choroby Parkinsona, stwardnienia rozsianego i ostrego uszkodzenia mózgu. Amantadyna wykazuje także działanie przeciwwirusowe i może hamować zakażanie komórek układu oddechowego.

RIRM

drukuj