fot. PAP/Mateusz Marek

Poprawia się sytuacja epidemiczna w Polsce

„Sytuacja epidemiczna jest teraz lepsza niż jeszcze cztery tygodnie temu, ale to nie znaczy, że jesteśmy w pełni bezpieczni” – mówił w Sejmie minister zdrowia Adam Niedzielski. Badania laboratoryjne potwierdziły dziś zakażenie koronawirusem u kolejnych 13 749 osób.

Minister zdrowia przedstawiając informację dotyczącą walki z koronawirusem zwrócił uwagę, że w dyskusjach o pandemii pojawiają się fake newsy kolportowane w internecie m.in. przez pseudoekspertów, wywołując niepokój i dezinformację. Adam Niedzielski zapewniał, że robiono wszystko, by liczba zakażeń w Polsce była jak najbardziej ograniczona.

– Staraliśmy się cały czas pilnować tego, żeby przyrost hospitalizacji był mniejszy niż przyrost bazy łóżkowej przeznaczonej dla chorych na COVID-19. Nazwaliśmy to buforem bezpieczeństwa – powiedział minister.

Od końca października do końca listopada podwojono liczbę łóżek przeznaczonych na leczenie pacjentów z chorobą koronawirusową.

– Na początku listopada doszliśmy do tego, że ogólna liczba łóżek przeznaczonych na zachorowania covidowe w tym maksymalnym punkcie wyniosła 40 tys. Te 40 tys. oznaczało blisko 15 tys. buforu wolnych łóżek – zaznaczył Adam Niedzielski.

Zadbano też o system dystrybucji tlenu – dodał minister zdrowia.

– Tutaj działaliśmy razem z Ministerstwem Aktywów Państwowych i udało się doprowadzić do sytuacji, że lokalne zapasy czy magazyny wojewódzkie tlenu zaczęły regularnie nadążać za zapotrzebowaniem, które było zgłaszane przez szpitale – podkreślił.

Wcześniej w Sejmie wiceminister zdrowia Sławomir Gadomski mówił o badaniach przesiewowych nauczycieli. Brane są pod uwagę dwa warianty. Pierwszy z nich to testowanie nauczycieli z trzech województw, gdzie występuje  najwięcej zakażeń albo badanie nauczycieli z całej Polski. Decyzja w tej sprawie jeszcze nie zapadła.

– To jest wyzwanie organizacyjne, bo musimy w bardzo krótkim czasie przeprowadzić te testy, więc celujemy z nimi na 14 albo 15 stycznia, żeby wyniki były dostępne przed poniedziałkiem, przed powrotem. Co bardzo ważne, nie ma jeszcze ostatecznych decyzji co do sposobu testowania – poinformował podsekretarz stanu.

Wiceminister, zapytany o wstępne wyniki przyczyn zgonów na koronawirusa w Polsce, zapewnił, że będą one znane w styczniu. Od początku pandemii w Polsce, zmarło 21 630 chorych. Tymczasem NFZ poinformował, że po konsultacjach z przedstawicielami placówek Podstawowej Opieki Zdrowotnej, zdecydowano o zmianie ogłoszenia o naborze do Narodowego Programu Szczepień przeciw wirusowi SARS-CoV-2. Zdecydowano, że wymóg szczepień przez pięć dni w tygodniu nie będzie dotyczył placówek POZ. Także wskazanie zdolności do wykonania co najmniej 180 szczepień w tygodniu przez jeden zespół szczepiący nie będzie wymagane dla placówek Podstawowej Opieki Zdrowotnej.

TV Trwam News

drukuj