fot. PAP/Rafał Guz

W regionach, w których dominuje wzrost zachorowań na COVID-19, została zwiększona baza łóżkowa w szpitalach

W regionach, w których dominuje wzrost zachorowań na COVID-19, została zwiększona baza łóżkowa w szpitalach. W ostatnim tygodniu udało się zwiększyć dostępność łóżek o ponad 1200 – powiedział we wtorek na konferencji minister zdrowia Adam Niedzielski.

Szef resortu przekazał, że obecnie dla zakażonych pacjentów przygotowano w kraju ponad 8 tys. łóżek. Z powodu koronawirusa w szpitalach przebywa obecnie 2399 osób, a 141 jest pod respiratorem.

– Łóżek, które zapewniają wsparcie respiratorowe, mamy ponad 800 w skali całego kraju. To jest mniej więcej stan na dzisiaj. Natomiast bardzo ważne jest to, że od tygodnia mamy do czynienia z pewną eskalacją liczby zachorowań. Działania, które podjęliśmy w ostatnim tygodniu, w bardzo wydatny, efektywny sposób przyczyniły się do zwiększenia liczby łóżek. To zwiększenie jest tak naprawdę proaktywne, a nie reaktywne – zaznaczył Adam Niedzielski.

Minister poinformował też o nowych obostrzeniach. W strefie czerwonej lokale gastronomiczne będą działały tylko do godz. 22.00, a obowiązek noszenia maseczek na wolnym powietrzu zostanie rozszerzony o strefę żółtą.

W strefie czerwonej pozostaje ograniczenie zgromadzeń do 50 osób. Zaostrzeniu ulegają przepisy dotyczące strefy żółtej i zielonej. Zawęża się możliwość zgromadzeń odpowiednio do 75 i 100 osób – poinformował minister zdrowia.

Resort zdrowia ma też zaproponować modyfikację strategii walki z pandemią, by pacjent z dodatnim wynikiem nie był kierowany do szpitala zakaźnego, tylko do lekarza rodzinnego. Do końca tygodnia ma powstać także specjalne rozporządzenie ze schematem postępowania z pacjentem chorym lub z podejrzeniem koronawirusa.

RIRM

drukuj