fot. PAP/EPA

Przywódcy państw UE doszli do porozumienia w sprawie unijnego budżetu

Jest porozumienie ws. unijnego budżetu i funduszu odbudowy. Poinformował o tym Charles Michel, szef Rady Europejskiej. Jak dodał, teraz czas na jego wdrażanie i odbudowę gospodarki.

Jak przekazał szef Rady Europejskiej, Charles Michel, przywódcy państw doszli do porozumienia.

„Mamy porozumienie ws. budżetu UE i pakietu naprawczego. Teraz możemy rozpocząć jego wdrażanie i odbudowę naszej gospodarki. Nasz przełomowy pakiet naprawczy przyspieszy zieloną i cyfrową transformację – napisał Charles Michel.

Dyskusja na temat wieloletnich ram finansowych Unii Europejskiej rozpoczęła się w momencie, kiedy to Polska i Węgry nie zgodziły się na mechanizm powiązania dostępu do środków unijnych z przestrzeganiem tzw. praworządności. Dzisiaj została przedstawiona propozycja kompromisu wypracowana podczas konsultacji w Warszawie, Berlinie, Budapeszcie i Brukseli.

– W ciągu ostatnich kilku dni ja i moi pracownicy bardzo intensywnie pracowaliśmy nad przezwyciężeniem trudności, które mieliśmy i znalezieniem rozwiązania uwzględniającego obawy Polski i Węgier – wskazała Angela Merkel, kanclerz Niemiec.

Premier Mateusz Morawiecki zwrócił uwagę, że osiągnięte porozumienie jest podwójnym zwycięstwem.

– Porozumienie, które wynegocjowaliśmy, to podwójne zwycięstwo; po pierwsze, budżet UE może wejść w życie i Polska otrzyma z niego 770 mld zł; po drugie – te pieniądze są bezpieczne, bo mechanizm warunkowości został ograniczony bardzo precyzyjnymi kryteriami – napisał na Facebooku Mateusz Morawiecki.

Viktor Orban, premier Węgier, podkreślił, że dzisiejsze rozmowy były walką o zdrowy rozsądek.

– Jest oczywiste, że w sytuacji, kiedy nasze narody i tyle ludzi jest w potrzebie z powodu pandemii i jej konsekwencji gospodarczych, musimy zachowywać się rozsądnie – oznajmił Viktor Orban.

Dr Grzegorz Skrobotowicz, radca prawny, zaznaczył, że wypracowany kompromis jest dobrym rozwiązaniem. Istotny jest zapisany w nim hamulec bezpieczeństwa w postaci skierowania danej sprawy do Rady Europejskiej.

– Aby nie było takiej sytuacji, że jakiś kraj stwierdzi, iż jest brak praworządności w innym kraju i to powoduje wstrzymanie wypłaty środków. W związku z powyższym, każde rozwiązanie, które daje możliwość wstrzymania weryfikacji oceny, a nie automatycznego odcięcia od funduszy, należy ocenić pozytywnie – oznajmił dr Grzegorz Skrobotowicz.

Pozytywnie o kompromisie wypowiadała się również przewodnicząca KE, Ursula von der Leyen.

– Cieszę się,  że poszliśmy o jeden krok naprzód. Mam nadzieję, że teraz już otrzymamy pakiet 1,8 biliona euro, bo tego potrzebują obywatele Europy – powiedziała Ursula von der Leyen.

Z kolei, jak ocenił politolog Marcin Kędzierski, wypracowany kompromis jest lepszy niż weto, jednak on również nie gwarantuje Polsce i innym krajom UE bezpieczeństwa.

– Kompromis jest dobrą informacją zarówno dla Polski jaki i UE. To jest koniec dobrych wiadomości. To co leży na stole, to tak naprawdę zatwierdzenie negatywnego z polskiej perspektywy rozporządzenia wprowadzającego warunkowość wydatkowania europejskich środków i to  jest wiadomość zła nie tylko dla Polski, ale również dla całej Unii, ponieważ wprowadza rozwiązanie, które może potencjalnie rozsadzić UE od środka – mówił Marcin Kędzierski.

Podczas dzisiejszej debaty unijni przywódcy rozmawiali również na temat polityki klimatycznej, problemów związanych z pandemią koronawirusa i o przyszłych relacjach z USA po wyborach prezydenckich w tym kraju.

 

TV Trwam News/PAP

drukuj
Tagi: ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl